Kripto Para

Türkiye'de kripto para madenciliğine baskın!

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri; Türkiye'de kripto para madenciliğinde kullanılan cihazlara baskın yaptı. Bu baskında bir çok cihaz ele geçirildi.

Türkiye'de kripto para madenciliğine baskın!

Kripto para piyasalarındaki yükseliş herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bu süreçte insanlar mining yani madencilik işlemine yönelmişti. Ekran kartı stoklarının tükenmesine yol açan madencilik, bazı yasa dışı olayları da beraberinde getirmişti.  Bu olaylara bugün bir yenisi daha eklendi. Neyse ki gerekli önlem hızlı bir şekilde alındı ve illegal olayların önüne geçildi.

Yasa dışı yollar ile kripto para madenciliği için cihazlar Türkiye'ye sokuldu!

Bugün Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri İzmir’de bir adreste gerçekleştirilen operasyonda yasa dışı yollardan Türkiye’ye sokulduğu belirlenen 501 adet, 5 milyon lira değerinde kripto para üretiminde kullanılan cihazlar ele geçiriliğini açıkladı.

Yasa dışı yollardan vergisiz bir şekilde ülkemize sokulan ve kripto para madenciliği için kullanılan bu cihazlara ek koyan Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri böylelikle haksız kazancın da önüne geçmiş oldu.

Ticaret Bakanlığı konu ile ilgili olarak; "İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce 136 Gümrük Muhafaza İhbar hattına gelen bir ihbar değerlendirildi. Son dönemlerde kamuoyunu sıklıkla meşgul eden kripto paraların üretilmesinde kullanılan cihazların Türkiye’ye yasadışı yollardan sokulduğu belirtilen ihbarda yer alan bilgiler titizlikle incelendi.

Yürütülen araştırma sonucunda ihbara konu cihazların bulunduğu adres tespit edilerek operasyon için harekete geçildi. Tespite göre, İzmir’de depo olarak kullanılan bir iş yerine ait olan adrese giden muhafaza memurlarınca yapılan aramada, karton kutuların içerisinde çok sayıda elektronik cihaz bulunduğu saptandı.

Gerçekleştirilen incelemeler neticesinde kutuların içerisindeki cihazların üzerinde “bitcoin asic” ibaresinin bulunduğu, bu cihazların kripto para üretiminde kullanıldığı belirlendi.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu neticesinde yasadışı yollardan Türkiye’ye sokulan yaklaşık 5 milyon lira piyasa değerinde 501 adet data üretim cihazına el konulurken sorumlular hakkında yasal işlem başlatıldı." açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.