Kripto Para

Yok artık PlayStation 4 ile madencilik yaptılar!

Ukrayna'da yaşanan olayda PlayStation 4 ile kripto para madenciliği yapıldığı ortaya çıktı. İşte olayla ilgili detaylar.

Yok artık PlayStation 4 ile madencilik yaptılar!

Ukrayna’nın Vinnytsia kentinde gizli bir kripto para madenciliği çiftliği keşfedildi. Ama bu çiftliğin diğerlerinden bir farkı var. Gelin detaylara yakından bakalım.

Ukrayna Güvenlik Servisi, Perşembe günü Vinnytsia kentinde gizli şekilde yürütülen bir kripto madencilik şirketine baskın düzenledi. Baskın sonucunda faillerin, eski bir depoda kamp yaptığı ve kripto para üretebilmek için gizlice şehrin elektrik şebekesine bağlandıkları ortaya çıktı. Baskının en ilginç yanı ise madencilerin kamp yaptığı depoda çok sayıda Sony Playstation 4 ele geçirildi.

Durum böyle olunca yetkililerin aklına bu oyun konsolları ile madencilik yapıldığı fikri geldi. Peki bir oyun konsolu ile bu mümkün mü? Gerçekten kripto para çıkarılır mı?

Yetkililer 3.800 adet Sony Playstation ele geçirdi

Ukrayna Güvenlik Servisi, baskında ele geçirdikleri 500’den fazla grafik kartı, 50 işlemci ve 3.800 adet Playstation 4 oyun konsolu ile birlikte 5.000 adet elektronik cihaza el koydu. Ele geçirilen işlemci ve grafik kartlarının madencilik için her ne kadar kullanıldığı bilinse de 3.800 adet Playstation 4 ele geçirilmesi yetkilileri biraz şaşırttı.

Fotoğrafta görüldüğü üzere raflarda yer alan PS4’ler internete bağlı gözüküyor. Daha önce basında çıkan PS4 madencilik haberlerinde bu durumu görsek de resmi bir kanıt olmadığı için bu sistemin gerçek olup olmadığını bilmiyorduk. Ancak yakalanan faillerin bu kadar PS4 kullanması bunu bir şekilde başardıkları anlamına geliyor.

Playstation 4 ve Playstation 4 Pro ya baktığımızda 5,5 Gbps saat hızına, 8 GB GDDR5 belleğe ayrıca 256 bit bellek arabiriminde 176 GBps’ye kadar bellek bant genişliğine sahip PS4 ile 6,8 Gbps’de çalışan ve 217,6 Gbps’ye kadar belleğe sahip PS4 Pro ile nereden baksanız madencilikte kullanılan Radeon RX 580 grafik kartına yakın bir performans almanız mümkün.

Oyun Konsolu ile madencilik varsayımsal olarak mümkün görünsede, grafik kartı ve ASIC kullanmanın daha verimli olacağı belirtilmiş. Ancak yakalanan madenciler elektrik şebekesinden sahte sayaç çektikleri için verimlilik konusu pek umurlarında olmadığından konsollar ile madencilik yaptıkları düşünülüyor.

Siz bu farklı Madencilik sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.