Mobil

1 saat suda bekleyen iPhone SE hayatta kaldı mı? (Video)

Apple iPhone SE, iPhone 6S ve iPhone 5S su testinde!


Şimdiye kadar hiçbir iPhone modeli IP sertifikası sahibi olmamıştı. Ancak bu sertifikanın olmayışı, Apple’ın iPhone modellerinin suya dayanıklı olmadığını göstermez. Apple iPhone 6S, iPhone 6s Plus  ve iPhone 5SE suya karşı oldukça dayanıklı.

Apple’ın ifixit tarafından parçalanarak incelenen yeni 4 inç modelinin ön /arka kamera ve ses kontrolleri konnektör  gibi bağlantıların bir kısmını koruyan "köpüklü silikon mühürler" olduğu görülmüştü. Ancak mühürler, LCD sayısallaştırıcı, Lightning konnektörü ve pil tertibatını korumuyor.  

İlginizi çekebilir>>>

Apple iPhone 5S, iPhone SE ve iPhone 6s,’in suya ne kadar dayanıklı olduğunu ölçmek için test yapıldı. Bu testte su dolu leğenlere telefonlar bırakıldı. Suyun içinde bekletilen telefonlardan iPhone 5S beş dakika sonra çalışmayı durdu. Dokuz dakika sonra da iPhone SE nalları dikti. Ancak sonradan anlaşıldıki telefon sadece uyuyordu ve arka planda kronometre ile birlikte çalışıyordu. Sonuç olaral iPhone SE ve iPhone 6S bir saat suyun içinde durduktan sonra hala çalışıyordu.

Her ne kadar dayansa da bu telefonlarla suya girmenizi tavsiye etmeyiz. Ama yine de su sıçramaları ve yağmura karşı dayanıklı olduğunu bilmenizde fayda var. Xperia Z5 ve Galaxy S7 gibi telefonlarla suyun içinde vakit geçirebilirsiniz.

Aşağıda yapılan testin videosunu inceleyebilirsiniz.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.