Mobil

128 milyon iPhone'a virüs bulaştı!

2015 yılında XcodeGhost isimli bir zararlı yazılım App Store üzerinden tam 128 milyon iOS cihaza bulaştı. Baş sorumlulardan biri Angry Birds 2!

128 milyon iPhone'a virüs bulaştı!

Apple kullanıcılarının cihazlarını överken savunduğu yönlerinden biri de Apple cihazlara virüs bulaşmaması. Aslında bu durum bir şehir efsanesinden ibaret. iPhone, iPad, Macbook ve iMac’ler kendilerine has işletim sistemleri sayesinde daha iyi korunuyorlar bu bir gerçek. Fakat zararlı yazılım bulaşması imkânsız cihazlar değiller. Epic Games/Apple davasında ortaya çıkan son belgeler 2015 yılında iPhone’larda çok büyük bir virüs salgınının olduğunu gösteriyor.

Epic Games ile Apple'ın davasında skandallar ortaya çıktı

Epic GamesiPhone ve iPad’lerde bulunan App Store ile Android cihazlarda bulunan Google Play Store üzerinde, başta Fortnite olmak üzere uygulamalarında Apple ve Google’ı devre dışı bırakacak bir direk ödeme sistemi sunmuştu. Kullanıcıya daha ucuz bir şekilde uygulama içi satın alma deneyimi sunan bu sistem Apple ve Google’a tek kuruş getirmediği için haliyle uygulamaların anında uygulama mağazalarından kaldırılması ile sonuçlanmıştı. Özellikle Apple bu davranışı affetmeyerek mahkemeye taşımıştı. Geçtiğimiz günlerde bu mahkemede ortaya konulan belgeler ve yazışmalar şirketlerin skandala varan gizli işlerini ortaya çıkarmıştı.

128 Milyon iPhone ve iPad'e virüs bulaştı

Bugün bu skandallara bir yenisi daha eklendi. Apple ile Epic Games arasındaki davada ortaya sunulan şirket içi yazışmalara göre 2015 yılında tam 128 milyon iOS (iPhone ve iPad) kullanıcısı XcodeGhost adlı bir zararlı yazılıma maruz kaldı. İşin ilginç kısmı bu virüs internet sitesinden veya kullanıcıların yaptığı bir hatadan değil, direk olarak App Store’dan indirdikleri uygulamalardan bulaştı.

128 milyon iPhone'a virüs bulaştı! - Resim : 1

Angry Birds 2 de işin içinde

Xcode normalde Apple uygulamalarının geliştirilmesi için bir platform. Apple sunucularının yavaşlığı nedeniyle 2015 yılında Xcode’u Apple dışından edinen geliştiriciler ise bu virüsün yayılmasının baş sorumlusu. App Store’daki 2500’den fazla uygulamaya bir şekilde bulaşan bu virüs bunları indirenlerin de cihazlarına giriş yapmış. Bu 2500 uygulama toplamda 203 milyon defa indirildi ve bu süreçte 128 milyon cihaz zararlı yazılımda etkilendi. Virüslü uygulamalar içinde Angry Birds 2 gibi popüler uygulamalar da yer alıyor.

Virüsün en çok bulaştığı yer Çin

Bir Apple çalışanına göre virüsü indiren kullanıcılardan %55’i Çinli kullanıcılar. App Store’daki virüslü uygulamalar Çin’de 66 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş. ABD’de ise 18 milyon kullanıcı uygulamaları indirmiş. Bu gelişmelerden sonra Apple güvenlik önlemlerini arttırma yoluna gitmiş. Özellikle de geliştiriciler tarafından App Store’a yüklenen uygulamalardaki denetimleri arttırmış.

Epic Games ile Apple arasında başlayan hukuki mücadele bu hafta ABD mahkemelerindeki davalarda görülmeye başlandı ve daha ilk haftadan teknoloji devlerinin birçok sırrı ortaya döküldü. Bakalım bu dava boyunca daha nelerle karşılaşacağız…

Yorumlar
Mmet
Apple doğrulamıyorsa yalandır. App Store da puanı 3 olan bir uygulamaya mı inanalım.
Cevapla
GHOSTEAGLE
ya hadi boş yapma haberi gördün kendine yediremedin apple zaten kendini övmeyi seven bi marka olduğu için gerçeği açıklamaz iphoneler yeni modeller 6m suya 30dk vs. dayanıyor diyordu ama kullanıcıların söylediğine göre bu söylenti baya abartı ve gene bir kullanıcı iphone 12 pro max almış kırık fayans çıkmış ve her yıl apple bir sorunla karşımıza çıkıyor gelenek olmuş bu haberlerden sonra gelip appleı övmeyin boşsunuz
Misafir
Yazdığınız rakam siyasi bir meseleye yöneltiyor insanı ki 2015 yılında olan olayı haber yapmanızda çabası, kaç defa açıklama yapılan bir ekonomik meselede gereksiz bir biçimde burnunuzu sokmanız hoş değil, işinizi yapın ve güncel teknoloji haberleriyle devam edin
Cevapla
Komplocu Dayı
Büyük oyunu görmüyorsun yeğenim apple bile komplo kurmuş şimdi açıklıyor rakamı yaa tüm dünyaya kafa tutuyoruz
GHOSTEAGLE
gene klasik apple her sene yeni bir problem ile karşımıza çıkıyor bu haber 2015'te olsa bile şuan bile oluyor böyle virüsler
Ali Kemal
2015 peh . ZamanımıI boşa harcama
Cevapla
Bloodin
İyi de bu daha yeni ortaya çıkmış, yani apple telefonumuza virus bulaştıgını bile bizden gizlemiş
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.