Mobil

1.8GHz'lik işlemci Galaxy S4'ün Güney Kore versiyonunda yer bulacak

Exynos 5 octa işlemcisinin 1.8GHz ile test sonucunda ortaya çıkması kafalarda soru işareti oluştururken, sadece Güney Kore versiyonunda bu hızın kullanılacağı anlaşıldı.

1.8GHz'lik işlemci Galaxy S4'ün Güney Kore versiyonunda yer bulacak

Galaxy S serisinin 4. jenerasyonunda iki farklı işlemci birimine yer veren Samsung, LTE (4G) destekli ülkelerde 19GHz frekans hızında çalışan Qualcomm 600 işlemcisi kullanırken; uluslar arası versiyon için ise 1.6GHz frekans hızında Exynos 5 octa birimine yer verdi. İlk 10 milyon siparişin %70’inde Exynos 5 octa işlemcisinin hacimli üretimine henüz tam anlamında geçilmediği için Qualcomm 600’e yer verilmesi beklenirken; üretim kapasitesinin arttırılmasıyla LTE, destekli ülkelerde de Exynoss  octa işlemcisine yer verilebilir. Zira bakıldığı zaman Exnos işlemcisinin LTE’nin tüm bantlarını desteklediği resmi kaynaklarca doğrulanmıştı.

Kısa süre önce sizlere duyurduğumuz buradaki haberde Galaxy S4’ün daha güçlü bir işlemci ile gelebileceğini duyurmuştuk. Test sonuçlarında telefonun 1.8GHz frekans hızında ortaya çıkmasıyla bu tür dedikodular başlamıştı. Devamında ise buradaki haberimizde “LTE destekli Güney Kore’de Galaxy S4 için Exynos 5 işlemcisine yer verilecek” şeklinde bir gelişmeyi sizlerle paylaştık.
1364970551_s4cpukor.jpg

Güney Kore'de, SHV-E300S/K kod adıyla piyasaya çıkacak telefonun, Exynos 5 Octa işlemcisinin, Amerika'da, FCC (Federal İletişim Komisyonu) sertifikasyon sürecinde ortaya çıkan detaylarında işlemcisinin 18GHz ferkans hızında olduğu ortaya çıktı. Konuyu okuyucularıyla paylaşan Sommobile, bir nevi ortaya attığımız iddianın haklılığı ortaya çıkarken, asıl sürpriz gelişme ise LTE desteği olmayan ülkelerde Exynos 5 octa işlemcisinin 1.6GHz frekans hızında olacağıdır. Görünüşe bakılırsa Samsung, LTE ağlarının daha yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duymasından dolayı söz konusu detaya yer vermiş olabilir.

Nisan sonu itibariyle birçok ülkede satışa sunulması beklenen telefon için Avrupa’daki ön sipariş fiyatı 650€ (1500 TL civarı) olurken; telefonun ülkemizdeki fiyatı ise merak uyandırıyor.

Yorumlar
Elif
ya note 2 mi s4 mü daha iyi?
Cevapla
maho
hemen almayin bikac ay bekleyin yari fiyatina herzaman boyle olmustur
Cevapla
Sevgi
En guzel, en sexy en karizma elbetteki Sony Xperia Z!!!
Cevapla
Burak Kaya
Merhaba, alt bölümde bir arkadaşımızın da belirttiği üzere telefonun ülkemizdeki fiyatı 2200 lira olacak. Şu an 1200 liraya Galaxy S III bulabilirsiniz. Arada 1000 liralık bir fark oluşuyor. Performans anlamında Galaxy S4 elbette daha iyi bir telefon, ancak gerek aradaki fark ve Galaxy S3'ün hala en güçlü telefonlardan biri olması açıkçası ivmeyi S3'e çeviriyor. Bir de unutmadan Galaxy S4'e sunulan yazılımsal desteklerin tümü Galaxy S3'e de gelecek.
Cevapla
Misafir
orda 1500 se burda 2200 falan olur sanırım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.