Mobil dünyasının en güçlü işlemcisi seri üretime hazır

İngiliz işlemci devi ARM ve TSMC ortaklığında sürdürülen ar-ge çalışmalarının meyvesini verdiği görülüyor.

Mobil dünyasının en güçlü işlemcisi seri üretime hazır

Mobil dünyası o kadar hızlı gelişiyor ki, ceplerimizde taşıdığımız telefonların donanımları neredeyse PC seviyesine ulaşacak. Son olarak CES 2013 etkinliğinde dev firmalar en iddialı işlemci birilerini resmiyete kavuştururken, mobil dünyasının bir numaralı çipset üreticisi ARM, TSMC ile yaptığı basın duyurunda 16nm mimarisinde FinFET teknolojisine sahip Cortex-A57 işlemcisinin seri üretime hazır olduğunu duyurdu.
1364957094_arm-a57-tape-out-04-02-13-01.jpg

Galaxy S4’te yer alan Exynos 5 octa işlemcisine hayat veren Cortex-A15 çekirdeğine nazaran 3 kat daha yüksek performans sunan işlemci birimi, aynı zamanda Big.LITTLE teknolojisine sahip. Enerji verimliliği ile ön plana çıkan teknolojide söz konusu görevi ise Cortex-A53 çekirdeği üstleniyor. Pil verimliliği noktasında Exynos 5 octa’da yer alan Cortex-A7’den 5 kat daha verimli çalışan A53, performans noktasında ise A9 çekirdeğine eş bir performans sunuyor.

Yüksek performansın yanı sıra sağlanacak enerji verimliliği ile mobil dünyasın da önümüzdeki yıldan itibaren göz doldurucu donanımlar göreceğiz. Seri üretimin ise içinde bulunduğumuz çeyrekte başlaması bekleniyor.