Mobil

20 GB RAM'li telefon mu olur!

ZTE RAM işini abarttı! Çin merkezli akıllı telefon üreticisi ZTE 20 GB RAM'li telefon üreteceğini duyurdu.

20 GB RAM'li telefon mu olur!

RAM nedir kısaca açıklamak gerekirse, şu an ya da yakın gelecekte telefonun ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri geçici olarak depolayan, aşırı hızlı bir bellektir diyebiliriz. RAM bellek, telefonun kısa süre içinde ihtiyacı olacağını düşündüğü şeyleri depoladığı ve ihtiyaç anında aşırı hızlı bir şekilde bu bilgileri okuyan donanımdır.

Son zamanlarda Akıllı telefonla üreticileri RAM işini abartmaya başladı. Birkaç yıl öncesinde 4 GB RAM bile fazlayken şimdi fiyat/performans telefonlarında en az 4 GB RAM görüyoruz. Amiral gemisi telefonlarda bu 8 GB'tan başlayıp 18 GB'a kadar gidiyor.
RAM kapasitesinin yüksek olması aynı anda birden fazla işlem yapmamızı kolaylaştırır. Oyunlarda ise takılmaları önlüyor.

ZTE bu çıtayı biraz daha yükseltecek gibi duruyor. ZTE yöneticilerinden Lu Qianhao, Weibo'da 20 GB RAM'li bir telefon yapabileceklerinden bahsetti.

ZTE'DEN 20 GB RAM'Lİ TELEFON AÇIKLAMASI :

20 GB RAM'li telefon mu olur! - Resim : 1

Bunun bir kısmı diğer çinli üreticilerin de yaptığı gibi sanal RAM'de olabilir. Yada 20 GB fiziksel RAM'e sahip şekilde de çıkabilir. ZTE yöneticisi RAM'lerin fiziksel veya sanal olacağı ile alakalı hiçbirşey paylaşmadı.

Bu kadar yüksek kapasiteli RAM'lerin mobil cihazlarda gerekli olup olmadığı tartışılır. Çünkü bu akıllı telefon üreticilerinin girdiği kamera megapiksel yarışı gibi olmaya başladı. Fakat Bu yarış ve rekabet tüketicinin yüzünü güldürebiliyor.


Son zamanlarda akıllı telefon üreticilerinin yüksek kapasiteli RAM'e sahip cihazlar yapması konusunda siz neler düşünüyorsunuz. Sizce gerekli mi? Yorumlarda görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

 
ZTE
Yorumlar
Mustafa KOÇAK
20 GB ram nedir bilgisayarımda yok o kadar ram miktarı
Cevapla
Dohan
Gayet iyi çok yavaş telefonlar hep
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.