Mobil

200 MP kameralı telefon gerçekten gerekli mi? Yorum sizin!

Bir zamanların en popüler rekabetlerinden biri olan akıllı telefonların kamera çözünürlükleri savaşlarının sona erdiğini düşünüyorsanız, bir daha düşünün.

200 MP kameralı telefon gerçekten gerekli mi? Yorum sizin!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung, geçtiğimiz gün yeni Isocell HP1 adını verdiği yeni bir kamera sensörü tanıttı. Tamı tamına 200 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip olan bu yeni sensörün piksel boyutu ise 0,64μm. Peki gerçekten böyle birşeye gerek var mı?

Bu kadar büyük bir sensör ile nasıl fotoğraflar çekeceğiniz ise tamamen sizin bileceğiniz iş, ancak bir süredir sanki sona ermiş gibi duran megapiksel savaşlarının hiç de sanılmadığı gibi sonlanmadığını da anlamış olduk.

Hatırlayacağınız üzere, yakın zamana kadar birbiri ardına çıkan yeni akıllı telefonlarda ilk bakılan şey istisnasız akıllı telefonun kamerasıydı. Donanımsal özelliklerine bakılmadan dilden dile dolaşan "bunun megapikseli daha yüksek" sözleri, özellikle Apple'ın daha düşük megapikselli sensörlerle çok daha kaliteli fotoğraf çekimi deneyimi sunmasıyla neyseki gündemden düşmüştü.

200 MP kameralı telefon gerçekten gerekli mi?

Ancak başta Güney Koreli teknoloji devi Samsung ve piyasanın yeni oyun kurucusu Xiaomi olmak üzere birçok şirket için hala megapiksel önemli bir kıstas. Bildiğiniz üzere, daha önce Xiaomi'nin de 200 megapiksellik bir lense sahip akıllı telefon üzerinde çalıştığı ve bu telefonu 2022 yılının sonlarına doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı bilgisini paylaşmıştık.

Bu gelişmeler ise akıllara acaba yeniden her gün daha büyük bir megapikselli telefon haberi aldığımız o günlere geri mi dönüyoruz sorularını getirdi.

Yorumlar
emir
yine iphone reklami hahahahahaha
Cevapla
Onur
Zoom için magapixel önemli bir sey.mesela Bir resçek yaklastir kamera ne kadar yüksek çözünürlükte olursa o denli bozulmadan yaklaşır. Veya resim çekmeden yaklaştırken de aynı şey geçerli. megapixel tek başına bir anlam ifade etmez ama gereksiz de denemez.
Cevapla
Can
O kadar çok para veriyorsan neden iyidi olmasın
Cevapla
Zübeyir
Lazım görüntü kalitesi için
Cevapla
Tabi Önemli Şu Çağ İçin Ve Geç Kalındı
Ve en azından teknoliji yakalanmamız gerekir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.