Mobil

Microsoft'tan Apple'a göz dağı

Kendi işletim sistemi ile akıllı telefon piyasasında söz sahibi olma fikri suya düşen Microsoft, arkasına aldığı Android işletim sistemiyle piyasanın büyüklerine göz dağı veriyor.

Microsoft'tan Apple'a göz dağı

Microsoft, uzunca bir süre kendi işletim sistemi ile akıllı telefon piyasasında pay sahibi olmak istemiş, ancak bir türlü istenilen başarı gelmeyince bu fikirden vazgeçilmişti. Şimdilerde ise Amerikalı teknoloji devi, amiral gemisi pozisyonundaki yeni telefonların hemen hepsinde Android işletim sistemini kullanıyor. Git gide Android'e ısınan Microsoft, bu sayede her yeni telefon modeliyle çıtayı bir üst seviyeye taşımaktan da çekinmiyor. Hedefindeki isim ise hiç kuşkusuz en baştan beri koltuğunda gözü olduğu Apple!

Bugün ortaya atılan bir iddia, Microsoft'un Apple'ı rakip gördüğü gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Öyle ki, birçok farklı kaynaktan doğrulanan habere göre Microsoft 22 Eylül için duyurduğu sürpriz donanım etkinliğinde yeni bir akıllı telefon modeli tanıtacak.

Microsoft'tan Apple'a göz dağı

Kulislerde dolaşan habere göre bu akıllı telefon modeli, Android işletim sistemine sahip yeni bir Surface Pro modeli olacak. Şu an için Surface Pro 8 ismiyle anılan bu akıllı telefonun, süper telefonlar kategorisine dahil bir amiral gemisi olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta öyle ki, Microsoft'un bu telefonu Eylül ayının sonlarına doğru duyurarak, Apple'ın yeni iPhone modeli için yaratmayı umduğu heyecan dalgasını kırmayı hedefliyor.

Tabi Apple akıllı telefonda artık kurucu pozisyonda bir marka. Kendi işletim sistemine sahipken bu kadar büyük bir pazar payına sahip bir başka marka yok. İşte bu unvanı Apple ile paylaşmak isteyen Microsoft, bunu başaramayınca bu defa arkasına Android gücünü almıştı. Bakalım bu defa Microsoft için işler nasıl gidecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.