Mobil

4G geldikten sonra ''Çöp'' olacak amiral gemisi telefonlar!

4G'ye hazır mısınız?

4G geldikten sonra ''Çöp'' olacak amiral gemisi telefonlar!

4G artık bizler için bir hayal değil. Önümüzdeki aylarda yapılacak ihale sonrasında 4G desteği ülkemiz kullanıcıların hizmetine hızlı bir şekilde geçecek. GSM Operatörlerinin bu konudaki hazırlıkları uzun süredir devam etmekte. Hem donanımsal hemde cihaz anlamında 4G'ye hazırlanan GSM Operatörlerinin bu yıl kendi markalarıyla piyasaya suındukları telefonlarda neden 4G'li işlemciler kullandığını daha iyi anlayabilmekteyiz. En kötü ihtimalle bu yıl sonu itibariyle (öncelikle büyük şehirlerde) 4G şebeksine geçiş yapacağız .

Peki, çok sevdiğinz telefonunuz buna hazır mı?

4G şebeksinden yararlanmak için telefonunuzda bulunan işlemcinin (ve modeminin) 4G yani LTE desteği olması gerekiyor. Bu da birçok amiral gemisi telefonun 4G şebekesinin hizmete girmesinden sonra tabir-i caizse "çöp" olacağı anlamına gelmekte. 

Bizde size 4G şebeksine destek vermeyecek amiral gemisi telefonları tanıtmak istiyoruz. Bu telefonlardan birine sahipseniz, telefonunuzu değiştirmeyi düşünmenizi size şiddetle öneririz.

Galaxy Note 3

Samsung, kendi ürettiği Exynos işlemcilerinde 4G desteği sunmayı ancak Galaxy S6 ile başarabildi. Bundan dolayı Samsung'un kendi işlemcisi ile ürettiği tüm telefonlar 4G şebekelerinde kullanılamayacak. Bunların en başında ise; hala çok beğendiğimiz Galaxy Note 3 geliyor. 

1429251858_samsung-galaxy-note-3.jpg

Ülkemizde bu gün itibariyle 1600 TL bandından satılan bu telefonu alırsanız 4G şebekelerine asla ulaşamayacaksınız. Şunu belirtmekte ise fayda görüyoruz; Samsung kendi işlemcilerini 3G şebekesi kullanan ülkelere, Snapdragon işlemcisi kullanan telefonlarını ise 4G destekli bölgelere dağıttı. Yani ortada aslında 2 adet Galaxy Note 3 var. Siz Snapdragon 800'lü versiyonunu bulup alabilirseniz o Galaxy Note 3'ü 4G şebekelerinde kullanabilceksiniz.

General Mobile Discevery II

Yerli üreticilerden birisi olan General Mobile, Discovery serisi telefonuyla ülkemizde satış rekorlarını altüst ederek 2013 yılının en çok satılan telefonu olmuştu. Firma Discovery'nin 2. nesli ile aynı başarıyı yakalayamasa da belli bir kesime hitap etti. İlk nesil Discovery'nin başarısına ulaşamama sebeplerinin başında ise büyük üreticilerin de aynı fiyat segmentinde farklı ürünleri piyasaya sunmasıydı.

1429257973_discovery205.png

Discovery 2 sahibiyseniz kullanılan Meditek MT6592 işlemcisinin 4G LTE desteği olmadığından dolayı sizde 4G'den yararlanamayacaksınız. 

Galaxy S5

4G geilnce "çöp" olacak bir başka amiral gemisi ise Glaaxy S5. Samsung'un 2 farklı işlemciye sahip telefonlarından birisi olan Galaxy S5'te, Galaxy Note 3 ile aynı kaderi paylaşıyor.

1429252008_rockfordhotspotflat1240x700mainimage.png

Ülkemizde halen 1800 TL'ye alıcı bulan Galaxy S5'i alırsanız önümüzdeki yıl 650 TL'lik telefonları ike 4G kullanan arkadşalarınızın yanında komik duruma düşebilirsiniz.

Vestel Venüs 5.0, Venüs 5.5X ve Venüs 5.5V

Yerli üreticimiz Vestel, Venüs serisi telefonlarıyla ve ek vergi paketi sayesinde son dönemde adından sıkça söz ettiren bir marka oldu. Vestel Venüs 5.5V incelemesini sizler için yapmıştık. Birçok okuyucumuzun özelliklerine göre pahalı bulduğu Venüs telefonlarının da 4G şebekelerine destek vermediğini belirtelim. 2015 yılı içinde yeni Venüs telefonlarını cam fanusun arkasından değil de elimizde görmeyi umuyoruz.

1429253118_142124292020150114153422.jpg

Asus Zenfone 4, Zenfone 5 ve Zenfone 6 serisi

Tayvanlı teknoloji devi Asus için 20141 yılı oldukça başarılı geçti. Her kesime hitap eden ekran boyutlarıyla piyasaya sunduğu Zenfone ailesi büyük bir kesimden ilgi gördü.

Ülkemizde de beklentilerdne fazla satış rakamlarına ulaşan Zenfone 4, Zenfone 5 ve Zenfone 6'da kullanılan İntel Atom işlemcilerinde 4G desteği sunmadığını belirtelim. 

1429254054_asus-zenfones.jpg

Asus Zenfone 2 ile oyunun kurlallarını değüiştirmeye hazırlanan Asus'un geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu telefonlarından birini almayı düşünüyorsanız 4G kullanamayacaksınız.

Motorola Moto G (2. versiyon)

Motorola'nın G serisi telefonları fiyat performans ve yazılım güncellemesi sayesinde Android ekosistemini tercih eden kullanıcılar arasında bir efsane haline geldi. Bu fiyatta bir ürünün Nexus cihazlar ile neredeyse aynı anda güncelleme alması bu telefonun büyük bir kesime ulaşmasını sağladı. 

1429252825_moto-g-2014-1.jpg

Motorola belki fiyatından dolayı bu telefonunda 4G şebekesine destek veren bir işlemci kullanmıyor. Bu telefonu almayı düşünüyorsanız 4G kullanamayacaksınız.

Unuttuğumuz ve listede olması gerektiğini düşündüğünüz amiral gemisi telefonlar varsa lütfen belirtin.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.