Mobil

5 dakikada yüzde 100 şarj olan akıllı telefon tanıtıldı!

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 300W'lik güçlü şarj teknolojisini tanıttı. Bu yeni şarj teknolojisi, tamamen boşalmış bir pili sadece 5 dakika içerisinde tamamen doldurabiliyor. İşte ayrıntılar..

5 dakikada yüzde 100 şarj olan akıllı telefon tanıtıldı!

Teknoloji devi Xiaomi, Ekim ayının sonlarında Redmi alt markası aracılığıyla 210W mobil şarj teknolojisini piyasaya sürdü ve bu teknolojinin hızı, Şubat ayı başlarında Oppo ve OnePlus ailesinin bir parçası olan Realme'nin 240W versiyonu tarafından geçildi.

MWC haftası içerisinde Xiaomi, yukarıda belirtilenlerin çok daha fazlasına ulaşarak şarj süresini beş dakikanın biraz altına indiren 300 W'lık devasa bir şarj teknolojisi ile yine sahneye çıktı. Çinli dev, bu yeni 300W şarj cihazının, daha iyi bir modüler tasarım ve içerideki ısı dağılımı sayesinde önceki 210W muadili ile aynı boyutta olduğunu da ekledi.

300W'lik güçlü şarj teknolojisi

300W gösterimi, 210W Redmi Note 12 Discovery Edition'daki 4.300mAh'den biraz daha küçük olan 4.100mAh pille değiştirilmiş bir Redmi Note 12 Pro+ içeriyordu. Telefon bir dakikadan biraz fazla bir sürede yüzde 20'ye, ardından 2 dakika 12 saniyede yüzde 50'ye ve 5 dakikadan biraz daha kısa bir sürede yüzde 100'e ulaşıyor. Güç ölçer, şarj cihazı için 290W'ın biraz üzerinde bir üst nokta gösterdi ve ayrıca yaklaşık iki dakikalık bir süre boyunca 280W ve üzeri girişi sürdürmeyi başardı.

Şirket, buradaki pilin, bazı geleneksel grafit parçaların yerine yeni karbon malzemelerden oluşan ve böylece elektrotların kalınlığını yüzde 35 oranında azaltan daha güçlü 15C hücrelerine sahip olduğunu söylüyor. Bu lityum iyon pil, geliştirilmiş bir elektrolit formülü ile birlikte, daha hızlı bir şarj ve deşarj oranı ile daha yüksek bir güç yoğunluğu sağlayabiliyor ve bu sırada süreçte üretilen ısı miktarını görünür bir şekilde azaltıyor.

Xiaomi'nin yeni yaptığı duyuru, mobil endüstrisi için kesinlikle başka bir dönüm noktasına işaret ediyor, ancak şirket bu 300W şarj teknolojisinin seri üretime girme potansiyelinden bahsetmedi. Xiaomi, pil ömrünün daha yüksek şarj gücünden nasıl etkilenebileceğini açıklayan şarj döngüleriyle ilgili sayıları da paylaşmadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.