Mobil

5,7 inç boyutundaki 2K çözünürlüğünde AMOLED ekranlar üretime hazır ama Samsung tarafından değil

AMOLED ekran üretimi konusunda öncü firma Samsung, üretim süreci konusunda geri kalmaya mı başlıyor?

5,7 inç boyutundaki 2K çözünürlüğünde AMOLED ekranlar üretime hazır ama Samsung tarafından değil

HD AMOLED ekranlardan Full HD AMOLED ekranlara geçerken Samsung özellikle ekran verimliliği konusunda büyük sorunlar yaşamış ama zaman içinde tüm bu sorunların üstesinden gelerek (beyaz hariç) müthiş bir renk sıkalsı veren AMOLED ekranların üretimi konusunda dünyaya tek başına hükmediyordu. 

Galaxy S5'in 2K AMOLED kullanacağı beklenirken Full HD ekran ile gelmesini ise Samsung ve teknoloji fanları 2K çözünürlüğün şu anki işlemciler ile (Snapdragon 801 MSM8974AC) mümkün görünmediğini belirtmişlerdi. Oppo ise Find 7 ile birlikte 2K ekranda bu işlemcinin gayet iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatabileceğini tüm dünyaya ispatlamıştı. 

İşte tam bu noktada Samsung'un 2K çözünürlüğünde AMOLED ekran üretimi ile ilgili büyük sorunlar yaşadığı dile getirilmeye başlanmıştı. Tayvanlı AUO Optronics firması ise bir duyuru yaparak 5,7 inç boyutunda 2K (2560x1440 piksel) çözünürlüğünde AMOLED ekranlar ürettiğini açıkladı ve bu anlamda Samsung'un da ipini çekmiş oldu. 513 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranın 5,5 inçlik Oppo Find 7'den (538 ppi) ppi değerinin bir miktar düşük olduğu gözlenmekte. Bu farkta kullanılan paneldeki boyut farkından dolayı oluşuyor. Yine 2K çözünürlüğüne sahip Vivo XPlay 3S'ten ise (490 ppi) daha yüksek ppi değerine sahip olan yeni ekranın donanım anlamında tek kelimeyle muhteşem olduğunu söyleyebilriz; çünkü hem Oppo'da hemde Vivo'da kullanılan paneller IPS tabanlı LCD ekranlar.

1397142203_auo-5.7-inch-513-ppi-amoled-prototype.jpg

AMOLED ekranların babası olarak kabul edilen ama Samsung tarafından geliştirilemeyen 2K AMOLED ekranlardan anlaşılan şu ki her yıl milyarlaca dolar bütçe ayrılan Samsung'un AR-GE kısmında işler iyi gitmiyor...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.