Mobil

LG G3'ün kullanıcı arayüzü belirmeye başladı

LG'nin yeni amiral gemisi G3 arayüzü ile fark yaratabilecek mi?

LG G3'ün kullanıcı arayüzü belirmeye başladı

Android ekosisteminde ki her telefon donanım anlamında birbirine oldukça fazla benziyor. Son dönemde çıkan HTC One M8, Xperia Z2 ve Galaxy S5'in donanımları birbirine o kadar çok benziyor ki firmalarda farklılaşmak adına çok eleştirdiğimiz arayüzleri geliştirmek zorunda kalıyorlar. Bu konuda en sabıkalı firma ise Samsung. 

TouchWiz arayüzü kullanıcı dostu bir arayüz gibi görünsede gün içinde kulanıcıların dostu olmak yerine resmen düşmanı oluyor. Galaxy Note 3'te bile şişen kullanıcı rehberi sorunu hep TouchWiz arayüzünün hantallığından kaynaklanıyor. Firmalarda müşterielerine en üst seviye telefonlarda saf Android deneyimi yaşatabilmek adına Google Edition modellerini sunuyor. 

1397139541_samsung-galaxy-s4-htc-one-google-edition.jpg

Bu konuda en başarılı firmanın ise Sony olduğu aşikar. Saf Android deneyimine yakın kullanıcı arayüzü ile oldukça stabil bir kullanım deneyimi sunuyor. Bundan dolayı da aynı konfügürasyona sahip telefonlarda yapılan benchmark testlerinde daha fazla pua alıyor. 

LG'de G3 ile birlikte şu anda kullandığı arayüzden vaz geçerek TouchWiz'e daha çok benzeyen bir arayüze geçmeye hazırlanıyor. LG'nin G3'te Snapdragon 805, Octa-Core MediaTek 8 çekirdekli yeni nesil bir işlemci) yada kendi geliştirdiği bir işlemciyi kullanması bekleniyor ama bu noktada kesin olan bir bilgi varki oda LG'nin 2K (2560x1440 piksel) çözünürlüğünde 5,5 inç boyutunda bir ekran kullanacağı. 

1397140207_lg-g3-ui-main.jpg

Kendi geliştirdiği arayüzün iOS ve TouchWiz karışımı olacağı belirtilirken simgelerin daha düz bir yapıda tasarlanacağı söyleniyor. Bu arayüzün kişiselleştirilmeye ise daha fazla izin ereceği belirtiliyor. LG G2'de kullanılan arayüz TouchWiz'den çok daha akıcı olsada rehber geçişlerinin Samsung'tan pekte bir farkı yok. Aşağıdaki videoda hem LG G2'nin hemde iPhone 5S'in rehber menüleri arasındaki geçiş hızının testini görebilirsiniz. Umarız LG, G3'te bu sorunların üstesinden gelebilir.

Zamanında Galaxy S için "iPhone Killer" (iPhone katili) denirken şu anda LG G3'ün Galaxy S5 Killer olduğu söyleniyor. Peki siz bu tabire katılıyor musunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.