Mobil

64 MP kameralı ilk telefonu Realme üretebilir

İddialar doğruysa Realme tarafından duyurulacak yeni telefonda 64 MP çözünürlüklü bir kamera yer alacak.


Cep telefonlarında bulunan kameralar her geçen gün daha da yüksek çözünürlük sunuyor. Bu alanda kamera sensörü üreticisi Samsung ve Sony'nin rekabeti yer alıyor. Bugüne kadar cep telefonlarında karşımıza çıkan en yüksek çözünürlük 48 MP iken çıta şimdi de 64 MP'ye yükseliyor.


İlk 64 MP kameralı cep telefonunu Realme üretecek

Samsung'un geçtiğimiz aylarda duyurduğu 64 MP cep telefonu kamera sensörünün 8 Ağustos'ta Çin merkezli cep telefonu üreticisi Realme tarafından tanıtılacak olan üründe yer alacağı düşünülüyor. Henüz resmi olarak onaylanmayan bu iddiaya göre 8 Ağustos 2019 tarihinde Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde düzenlenecek olan bir toplantıda tanıtılacak Realme marka cep telefonunda 64 MP çözünürlüklü kamera bulunacak.

Henüz resmi ismi belli olmayan yeni telefonun etkinlik davetiyesinde yer alan görselde ortaya çıkan bu bilgiye neredeyse kesin gözle bakılıyor. Samsung tarafından geliştirilen ISOCELL Bright GW1 sensörü kullanacak olan bu telefonun 15 Ağustos'ta satışa sunulması da beklentiler arasında yer alıyor.

Samsung'un bu sensörü normalde 16 MP çözünürlük sunuyor ve 1/1.72 inç boyutuna sahip. Sensörün ürettiği fotoğraflar özel bir işlemden geçirilirdikten sonra 9216 x 6912 piksel hale geliyor. Yazılımsal olarak sonradan yapılan interpolasyon yönteminden daha kaliteli sonuç veren bu yönteme Samsung Tetracell adını veriyor ve her bir piksel 4 ile çarpılarak 16 x 4 = 64 MP çözünürlük elde ediliyor.

Bir diğer sensör üreticisi Sony de benzer bir teknoloji kullanılıyor ve Quad Bayer isimli bu teknoloji sayesinde efektif piksel boyutu daha da yükseltilebiliyor. Öte yandan bazı iddialara göre 64 MP çözünürlüklü ilk cep telefonu ise Xiaomu'dan gelecek. Bu iddialar çok kuvvetli olmasa da Çin merkezli üreticilerin 'ilk ben yaptım' yarışının sonuçlarını 1-2 gün içinde hep beraber göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.