Mobil

ABD'den Huawei'ye yeni yasak! Tüm hayaller suya düştü!

Teknoloji devi Huawei’nin Joe Biden sayesinde ambargodan kurtulma umutları tamamen suya düştü.

ABD'den Huawei'ye yeni yasak! Tüm hayaller suya düştü!

Çinli teknoloji devi Huawei, hala teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olsa da, 2019 yılına geri dönecek olursak, Samsung’dan sonra en büyük Android akıllı telefon satıcısı konumundaydı ve liderle arasındaki farkı da her geçen gün biraz daha kapatan bir isimdi. Ancak eski Amerika Başkanı Donald Trump tarafından casusluk suçlamasıyla kara listeye alınan Huawei o günden itibaren pazar payını büyük oranda kaybetmiş ve her geçen gün rakiplerinin gerisinde kalmaya başlamıştı.

Her ne kadar şirket son zamanlarda HarmonyOS işletim sistemi sayesinde yavaş yavaş kendini toparlamaya başlasa da, yine de o eski günlerini mumla arayan Huawei, Joe Biden’ın bir dönem kullandığı olumlu dil sayesinde ambargodan çıkabileceği konusunda umutlanmıştı.

ABD'den Huawei'ye yeni yasak! Tüm hayaller suya düştü!

Ancak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, dün itibariyle Huawei’den yapılacak her tür ithalatın yasaklandığını, özellikle telekomünikasyon alt yapısına dair Huawei ve ZTE’den hiçbir ekipman ithal edilemeyeceğini duyurdu.

Tabi bu açıklama sonrası Huawei’nin ambargodan çıkma umutları da suya düşmüş oldu. Peki bundan sonra ne olacak? Aslında Çinli teknoloji devi için bundan sonrası oldukça net. Artık Android ve iOS’a rakip olabilecek üçüncü bir işletim sistemi adayı yani HarmonyOS var ve Çinli şirket de tüm gücüyle bu markasını güçlendirmeye odaklanacak. Eğer başarabilirse, yeni bir işletim sisteminin doğuşunu göreceğiz yok başaramazsa, Huawei’nin akıllı telefon sektöründeki eski yerini sonsuza dek unutması gerekecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.