Mobil

Kaç kişi Xiaomi kullanıyor? Çinli dev sonuçları açıkladı Apple bile şaşırdı!

Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Xiaomi, dünya genelindeki toplam akıllı telefon kullanıcı sayısını açıkladı.

Kaç kişi Xiaomi kullanıyor? Çinli dev sonuçları açıkladı Apple bile şaşırdı!

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Çinli Xiaomi, aynı zamanda akıllı telefon dünyasının da en büyük isimlerinden biri. Sektörün devleri olan Apple ve Samsung’a kafa tutan en önemli isim konumunda olan Xiaomi, dünya genelindeki toplam kullanıcı sayısını açıkladı.

Xiaomi tarafından yapılan açıklamaya göre MIUI kullanıcı sayısı 564 milyon kişiye ulaştı. Bu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %15’in üzerinde artış manasına geliyor. Aynı zamanda bu kullanıcıların yalnızca %24’ünün Çin’de bulunması, Xiaomi’nin artık global bir marka olduğunu gösteriyor.

Ancak işin finansal kısmına göz attığımız zaman Xiaomi için işlerin pek de yolunda gitmediğini söyleyebiliriz. Nitekim şirketin karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %59 oranında geriledi. Tabi bu gerilemenin arkasında yatan temel sebep, Çinli şirketin gereğinden fazla yatırım yaptığı ArGe departmanı oldu.

Kaç kişi Xiaomi kullanıyor? Çinli dev sonuçları açıkladı Apple bile şaşırdı!

Çinli şirket tarafından paylaşılan mali tablolara baktığımız zaman, şirket bünyesinde çalışan tüm personelin %48’inin sadece ArGe departmanında çalıştığı anlaşıldı. Son olarak Xiaomi CEO’sunun geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada, Xiaomi’nin karlılığının arttırılabilmesi için bundan sonra fiyat performans ürünlerinden ziyade amiral gemisi ve yüksek fiyatlı telefonlara yönelineceği söylenmişti. İşte bugün ortaya çıkan mali tablolar, şirket CEO’sunun neden bu tarz bir açıklama yaptığını da daha anlaşılır kıldı. Bakalım dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumunda olan Xiaomi, bu statüsünü ne kadar daha koruyabilecek?

Yorumlar
Mustafa Can kakatay
Geriye kalan %76 zaten tr de aq
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.