Mobil

Akıllı telefonlara 3GHz işlemciler geliyor

Önümüzdeki yılda akıllı telefonlarda önemli ölçüde performans artışı sağlanacak.


TSMC ve GlobalFoundries şu anda mobil işlemcilere dayalı 20nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren yeni bir yonga üzerinde çalışıyor. Oluşturulacak işlemci sayesinde yarı iletken cephesinde önümüzdeki yıl çıtanın daha da yükseleceğini işaret ediyor. Şu anda en yüksek frekans hızına ulaşan işlemciler, 2.3GHz’e kadar işlem gören ve 28nm üretim gösteren Snapdragon 800 ve Tegra 4i işlemcileridir. 2013 yılının ikinci yarısında birçok üreticinin tercih edeceği işlemciler sayesinde mobil dünyasında işlemci noktasında bir eşik daha geride bırakılacak.

20nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren ve 3GHz frekans hızına ulaşan işlemciler ise 2014 yılından itibaren mobil dünyasında yerini alacak. Mevcut pazarda yer alan en güçlü işlemcilerden %25 daha az güç tüketimi sağlayacak yeni nesil işlemciler, %30 oranında da daha hızlı saat hızlarına ulaşacak ve neredeyse iki kat daha fazla yoğunluk vaat edecek. 

1373406567_gsmarena001.jpg

Yorumlar
Misafir
Benim pc 2.7 :D
Cevapla
doctor
geç bile kalındı.
Cevapla
josef
abi 100hz olsane olur zaten hersey yeterince hizli
Cevapla
Misafir
super
Cevapla
Mustafa
zahmet olacak ama artık yapsinlar yani pc devri bitti tablet ve cep telefonu pardon bilgisayarı o hızları hak ediyor zaten :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.