Akıllı telefonlarınızı optimize edin!

Akıllı cihazlarını nasıl optimize ederek masrafı düşürebilirsiniz? İşte size ipuçları!

Akıllı telefonlarınızı optimize edin!

Akıllı telefonların hayatımızda yer edinmesiyle birlikte bu cihazların olmazsa olmazı olan internet bağlantısı tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu bunun yanında bize maddi açıdan ek yük getirdi.

Kullanıcı ve uygulama sayısının artmasıyla birlikte geçtiğimiz yıl bu cihazlar bir önceki döneme oranla yüzde 89 daha fazla veri tüketmeye başladılar. Ancak akıllı telefon faturanızı düşürecek bazı pratik yolları da barındırıyor.

Popular Science dergisinde yer alan habere göre, limitsiz veri dönemi her geçen gün daha da ihtiyaç haline geliyor. Ancak hücresel operatörler fiyatlandırma politikalarını kendileri oluşturuyor. Fazla masraftan kaçınmak için veri tüketimini kısıtlamanız gerekmektedir. Telefonunuza uygulayacağınız birkaç ince ayar veri akışını oldukça azaltacaktır ve hatta belirli uygulamalar, browserlar size daha fazla tasarruf sağlamanızda yardımcı olacak.

1325727012_samsung-vs-apple.jpg


Öncelikle Ayarlarınızı değiştirin

Facebook, Twitter ve e-postadan gelen uyarılar sizin için önem arz edebililr, ancak bunlar sizin veri tüketiminizi veya internet paketinizin kotasını büyük ölçüde dolduruyor. Eğer acil olarak bir uyarıya ihtiyacınız yok ise, bu tarz uygulamaların "otomatik yenileme" yani "Refresh" ayarını "Manual" konumuna getirin. E-posta uygulamaları için uyarıları kapatınız. Uygulama kütüphanesini güncellemeden ve bant trafiği gerektiren uygulamaları yenilemeden önce telefonunuzu kablosuz ağa bağlayın. Evde veya mümkünse iş yerinde telefonunuzu kablosuz ağa bağlı olarak bırakın.

Daha iyi browser kullanın

Ücretsiz, hızlı ve kompakt bir Web browser olan Opera Mini'yi iPhone ve Android telefonlara indirebilirsiniz. Kullanıcı bir sayfayı görüntülemek istediğinde istek sayfayı internetten yükleyen Opera Mini'nin serverına gönderiliyor. Daha sonra server sayfayı sıkıştırılmış basit bir formatta paketliyor. Bu sistem yükleme sırasında daha az veri gerektiriyor. YouTube bağımlıları multimedya sıkıştırma özelliğine sahip Skyfire Browser'ı 3 Dolar karşılığında indiriyorlar. Bu şekilde videoları indirirken daha az zaman ve daha az veri harcıyorlar.

1325727245_iphone-4-vs-samsung-galaxy-s2-vs-samsung-nexuss.jpg


Veri tasarrufu yapan uygulamalar

Onavo, iPhone ve Android telefonlar için proxy server gibi çalışan ücretsiz bir uygulamadır. Mobil veri iletişimini kendi sanal sunucuları üzerinden yönlendirerek tasarruf etmenizi sağlıyor. Profiliniz üzerinden yaptığınız proxy ayarı ile internet erişimini kendi üzerine alıyor ve daha az veri kullanmanızı dolayısıyla daha az ödemenizi sağlıyor. Ayrıca bu uygulama kullanıcının gönderilerini sıkıştırmıyor. Bu nedenle görüntü ya da video gönderileriniz daha sağlıklı ve kaliteli oluyor.