Mobil

Akıllı telefonunuz ne kadar tehlikeli? İşte SAR değerleri!

Akıllı telefonunuzun SAR değeri kaç biliyor musunuz?


Binlerce telefon modeli birbirinden farklı sar değerleri sunmaktadır. Sar değeri yüksek telefonlar vücudumuza çok daha fazla miktarda radyasyon (radyo dalgası şeklinde) vermektedir. Bu yüzden telefon alırken Sar değerleri sağlık açısından büyük önem arzetmektedir.

1330776097_sar-degeri.jpg

SAR nedir?

İnglizcesi "Specific Absorption Rate" olan SAR (özgül soğurma oranı) elektromanyetik enerjinin vücudumuz tarafından emilme hızına karşılık gelir. Emilen bu enerji vücudumuzun içinde ısıya dönüştürülür. Bu ısıyı bizim hissetmememizin sebebi ise sının derinin altında oluşması, bunun da derimizin üzerinde bulunan reseptörler tarafından algılanamayışıdır. Hissetmediğimiz bu sıcaklık ısı kontrol sistemimiz etkiler. Bu yüzden cep telefonu başta olmak üzere bu tür elektromanyetik dalga yayan cihazların SAR değerleri kamu otoritelerince denetlenir.

1330776127_cellphone-radiation-400x300.jpg

Peki akıllı telefonlarda ne kadar SAR değeri bulunuyor? Aşağıdaki linklerden galerimize giderek 125 cep telefonun SAR değerini öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.