Mobil

Alibaba' dan mobil işletim sistemi geliyor

Çin' in en büyük elektronik alışveriş sitesi Alibaba, Google ve Apple' a rakip olmaya hazırlanıyor.


Mobil dünyanın hızla büyümesi ile şirketlerde bu alanda yatırımlarını arttırıyorlar. Çin' in en büyük elektronik alışveriş sitesi olarak kabul edilen Alibaba' da bu alana yatırım yapan yeni şirketler arasında yer alıyor.

Alibaba, hem mobil işletim sistemi hemde kendi üreteceği cihazlar ile pazardan pay kapmak istiyor. Ucuz maliyetli akıllı telefonlar üreteceğini söyleyen Alibaba, 300 dolar civarında cihazlar çıkaracağını, anında mesajlaşma, navigasyon ve bazı bulut bilişim servislerinin de yer alacağını bildirdi.

Endüstri analistlerinin yaptığı açıklamada, Google Android, Apple iOS, Windows Phone ve Nokia Symbian işletim sistemleri zaten mevcut ve piyasanın neredeyse tamamı bu şirketlerin elinde olduğunu, yeni bir firmanın bu piyasaya girmesinin çok zor olacağını söylediler.

Tüm bu söylenenlere rağmen Alibaba, mobil işletim sisteminden vazgeçmiyor. Hatta yakında tabletler için bir işletim sistemi için çalışmalara başlayacaklarmış.

Alibaba her ne kadar ucuz maliyet ile piyasaya girmeye çalışsada, iyi bir yerlere gelebilmek için büyük bir reklam çalışması yapması gerekiyor buda büyük paralara neden oluyor.

Alibaba herşeye rağmen Çin' de kendi pazarını da kurabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.