Mobil

Almanya, çocuklar için geliştirilen akıllı saat satışlarını yasakladı!

Almanya Federal İletişim Servisi, son zamanlarda dile getirilen çok sayıdaki şikayet nedeniyle çocuk akıllı saat satışlarını ülkede yasakladı.


BBC'nin haberine göre Almanya Federal İletişim Dairesi, çocuklara yönelik akıllı saat satışlarının ülke çapında durdurulması yönünde bir karara imza attı. söz konusu yasak, servis sağlayıcılara da resmen tebliğ edildi.

Bu kararın arkasında yatan iki sebep mevcut: Öncelikle ebeveynler, kasıtlı veya kasıtsız şekilde çocuklarının tüm konuşmalarını dinleyebiliyor. Böylece ebeveynler sadece kendi çocuklarının görüşmelerine müdahil olmakla kalmıyorlar ve diğer çocukların mahremiyetlerini de ihlal ediyorlar.

1511250144_39786-826bf9bc945556.jpg

İkinci sebep ise söz konusu cihazların, eğitimi ciddi şekilde sabote etmesi. Zira cihazlarda bulunan bazı uygulamalar vasıtasıyla; öğretmenlerin her sözü ve her dersi garip bir denetim altında kalıyor. Bu da eğitimcileri ciddi şekilde zora sokuyor. 

Almanya Federal İletişim Dairesi'nin bu kadarla yetineceğini düşünmüyoruz. Sızan dedikodulara göre, akıllı telefonlar sınıfa getirilmeden önce toplanacak ve dersin ardından sahiplerine iade edilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.