Mobil

Android artık daha da özgür! iPhone'cuların gözü yaşlı!

Zaten özgür olması ile ünlü olan Google'ın Android işletim sistemi Android 12 ile birlikte daha da özgürleşiyor. Artık Google Play Store haricindeki diğer uygulama mağazaları da (app store) rahatlıkla yüklenebilecek.

Android artık daha da özgür! iPhone'cuların gözü yaşlı!

Android kullanıcılarının iPhone kullanıcılarına karşı en büyük argümanı platformlarının özgür olması, bir tane müzik atabilmek veya telefondan bilgisayara resim alabilmek için bin tane takla atmak zorunda olmayışları ile Android kullanıcıları her zaman bu tip işlerde yüzü gülen taraf olmuştur. Tabi ki Apple'ın iOS işletim sisteminin de mesela güncellemelerin her telefona anında gelmesi gibi birçok avantajı var fakat o başka bir yazının konusu. Bugünkü konumuz, yeni versiyonu Android 12'ye eklenen bir özellik ile daha da özgürleşen Android platformu.

Android 12 ile daha da özgür hale geliyor

Geçtiğimiz Eylül ayında Google yaptığı bir açıklama ile Android 12 sayesinde insanların telefon deneyimini daha da kolaylaştıracakları ve Android'in güvenlik sistemine zarar vermeden alternatif uygulama mağazalarının da rahatlıkla yüklenebileceği müjdesini vermişti. Daha doğrusu vermek zorunda kalmıştı demek gerekiyor. Çünkü bir taraftan Epic Games, diğer taraftan hükümetlerin sıkıştırmasına maruz kalmış ve regülasyonlara uymakla tehdit edilmişti.


Android'de kullanılabilecek yüzlerce farklı uygulama mağazası bulunuyor

API seviyesinde yenilikler

Google bu yeniliğin Android 12 ile beraber geleceğini müjdeledi. Önceki Android versiyonlarında başka uygulamaların yüklenmesine izin veren veya kendi kendini güncelleyen uygulamaların Android’e yüklenmesine izin verilmiyordu. Artık API (Uygulama Programlama Arayüzü) seviyesinde bir değişiklik yaparak uygulama mağazaları bu kapsamın dışına çıkarılacak ve istenilen uygulama mağazaları root vb. sistemlere gerek duyulmadan Android 12 yüklü bir telefona indirilip kurulabilecek.

Yüzlerce yeni mağaza

Bu durum ister istemez Google Play Store içindeki bazı uygulamaların kendi uygulama mağazalarına geçebileceği anlamına gelse de aslında bazı sebeplerle Google Play Store üzerinde olmayan binlerce yeni uygulamanın da farklı mağazalarla telefonlara yüklenebileceği anlamına geliyor.

Siz ne dersiniz? Bu yeni özelliği beğendiniz mi? Sizce işe yarar bir uygulama mı yoksa özgürlüğün fazlası zarar mı diyorsunuz? Bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Mt34
Dallama pardon dalaylama, o kendini biliyor ahahaha
Cevapla
veli
göz yaşlarına boğulduk vah vah
Cevapla
logaritmik öküz
gece 1de ne işin var acaba elmacı
İlhan
Kardeşim isteyen istediğini kullanır ben iphone kullanıyorum mutluyum.İphone 7 kullanıyorum.Android kullananlarda mutludur.Niye gözümüz yaşarsın
Cevapla
Melis
Benim sürümümüm 11 ve umarım 12 olur
Cevapla
Özhan Bayram
Gözümüz yaşlı evet 6 ay güncelleme gelecek diye beklerdim şimdi 6 günde bir geliyor ama gözüm yaşlı çok güldüm.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.