Mobil

Telefonunuzu gece sarj etmeniz ne kadar doğru?

Akıllı telefonunuzu gece boyunda şarj etmeniz pilinize zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. İşte bilmeniz gerekenler.

Telefonunuzu gece sarj etmeniz ne kadar doğru?

Akıllı telefonunuzun pil ömrünü nasıl uzatırsınız? Gece geç saatlerde telefonunuzu şarja bağlayıp sabaha kadar şarjda kalmasının faydalı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu pilinize zarar verebilir ve pil ömrünüzü kısaltır.

Telefonunuzu mümkün olduğunca uzun süreler sorunsuz bir şekilde kullanmak istersiniz. Günümüz şartlarında telefonunuzu elinizden düşürmez sürekli telefonunuz ile vakit öldürürsünüz. Bunun için de sürekli kullandığınız zaman pil sıkıntısı yaşar ve sürekli şarj problemi yaşarsınız. Varsayılan pilinizin ömrünü tüketmek ve yenisi ile değiştirmek te tercih edeceğiniz bir durum olmaz.

Şarj edilebilir piller zaman içerisinde yavaş yavaş kapasite kaybına uğrarlar. Telefonunuz pasifte kalsa bile bu her telefon için geçerlidir. Düzenli kullanımın ilk yılından sonra kapasite düşüşünü siz de fark edersiniz. Bir çoğumuz için tam bir günü tek bir şarj ile geçirmek neredeyse imkansız gibidir.

Şarj döngüsü nedir?

Üreticiler akıllı telefonların yaşam süresini ‘’pil şarj döngüleri’’ aracılığı ile belirlerler. Şarj döngüsü, pilin yüzde 0’dan yüzde 100’e kadar şarj olması ve daha sonra tekrar yüzde 0’a kadar tekrar boşalması arasında geçen süredir. Lityum İyon piller şarj edilebilir teknolojilerin çoğunda kullanılmaktadır. Akıllı telefonlarda, buharlaştırıcılarda, dizüstü bilgisayarlarda otomobillerde birçok sektörde Lityum İyon pil kullanılmaktadır.

Piliniz düzenli olarak yüzde 80’i aştığında ve yüzde 20’nin altına düştüğünde hızlı bir şekilde bozulur. Cihazınız en iyi yüzde 50 şarj bandında düzgün çalışır. Piliniz yüzde 75 kapasiteye düşmeden önce 300 ila 500 tam şarj döngüsündedir. Bu döngünün altına düştüğünde şarj süreniz kısalmaya başlar. Pil ömrünüzü uzatmak için aşırı uçlardan kaçının. Yüzde 20 ve 80 arasında kalmanız kaydı ile yaklaşık 1000 tam döngü alabilirsiniz. Bu neredeyse 3 yıllık bir süre demektir.

Gece telefonunuzu şarjda bırakmayın

Gece telefonunuz şarja taktığınızda bu döngüyü bozmanıza sebep olur. Dolayısı ile gece yatağınıza giderken telefonunuz şarj etmeyin. Sabaha kadar telefonunuzu şarjda bırakmayın. Telefonunuz sabaha kadar fazla şarj olmaz bu pilinizi rahatsız eder telefonunuzun aşırı ısınmasına sebep olur. Telefonu üreticileri bunu önlemek için koruma önlemi koyarlar. Sabah rutininiz içerisinde yemek esnasında çay molalarında telefonunuz döngü içerisinde şarj edin. Telefonunuzu uzun süre kullanmak istiyorsanız şarj olurken uygulama kullanmayın. Herhangi bir oyun oynamayın. Şarj esnasında görüşme yapmamaya gayret edin.

Telefonunuzun pil ömrünü uzatın

  • Pilinizi yüzde 20 ila yüzde 80 bandında sabit tutun kısmi şarj edin.
  • Telefonunuz gece şarjda bırakmayın
  • Cihazınızı oda sıcaklığında tutun aşırı sıcaklara maruz bırakmayın güneş altında bırakmayın.
  • Gereksiz yere pil tüketen uygulamaları kapatın.

Pilinizi korumak için gerekli önemi gösterin. Yoğun kullanımınıza bağlı olarak günde tek şarj ile günü bitirdiğinizde mutlu olacaksınız.

Yorumlar
logaritmik öküz
batarya o kadar pahalı bir şey değil. eğer telefon sizi işlemci kamera vesaire idare ediyorsa 3 sene sonra bataryayı değiştirirsiniz ve size 3 sene daha kullanım sunar. Bir telefonun en kolay bozulan yeri bataryasıdır.
Cevapla
Hakan
Ben Tam bittikten sonra gece charge koyuyorum sabah alıyorum 2017 model TLF daha hala pilli bir gün gidyor xioami redminot 4
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.