Mobil

Android 12 ile gelecek yeni özellik belli oldu!

Google'ın Android 12 güncellemesi ile sunacağı yeni özellikler belli olmaya başladı. Android 12 ile birlikte eskiden bir ara kullanıma sunulan özellik geri gelecek.

Android 12 ile gelecek yeni özellik belli oldu!

İnternet ve teknoloji devi Google, Mayıs ayında düzenleyeceği Google I/O 2021 etkinliğinde merakla beklenen Android 12 sürümünü tanıtacak. Etkinlik tarihine yaklaştıkça Android 12 ile gelecek yenilikler de yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Android 12 ile kısayollar geri geliyor

Aktarılan bilgilere göre Google, bir dönem aktif olarak test edilmiş ve Android 11'de yer alması gereken son anda iptal edilen özelliği Android 12 ile sunacak. Columbus adı verilen bu özellik telefona kısayollar atayacak. Telefonun hem arka hem de önüne kısayol atayacak olan Android 12, kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak.

Örneğin; telefonun ekranına iki defa tıkladığınızda ekranın açılması veya telefonun arkasına tıkladığınızda ise Google Asistan'ın açılması gibi bir özellik bizi karşılayacak. Tabii kullanıcılar bu kısayolları değiştirebilecek. Örneğin telefonun arkasına tıklayıp kamerayı açabilir veya alarmı da erteleyebilirsiniz.

Android 12 ile gelecek yeni özellik belli oldu! - Resim : 1

İlk olarak Google Pixel ailesine gelecek olan bu yeni özellik daha sonra Android telefon üreticileri tarafından kendi telefonlarına da uygulanabilecek. Ortada bir API olacağı için bu özelliği geliştirmek çok daha kolay olacak.

Google'ın tek yeniliği bu da olmayacak. Android 12 ile birlikte bölünmüş ekran desteği daha da genişletilecek. Katlanabilir telefonlar için gelecek olan bu destek sayesinde tek ekranda iki uygulama daha kolay bir şekilde çalıştırabilecek.

Yorumlar
💎G@kko💎
Abem harika bir haber
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.