Mobil

Android 12 yayınlandı! İşte yenilikleri!

Google, geliştiricileri için Android 12 Developer Preview sürümünü yayınladı. Güncelleme ile Android 12 ile gelecek olan tüm yenilikler de belli oldu.

Android 12 yayınlandı! İşte yenilikleri!

Google bugün Android 12 Developer Preview sürümünü yayınladı. Bu sürüm, geliştiricilerin uygulamalarını ve tüm yeni özellikleri test etmesi için indirime sunuldu. Şimdilik Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a / 4a 5G ve Pixel 5 modelleri ile uyumlu olan Android 12 güncellemesi ile gelen yenilikler de bu sürüm sayesinde ortaya çıktı.

Android 12 ile Google, kullanıcı arayüzünde büyük değişiklikler yapmak yerine kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tasarlanmış pek çok başlık altı iyileştirme sunuyor. Android 12'de sunulan özelliklerden bazıları, uyumlu ortam kod dönüştürme, AVIF görüntü desteği, ön plan hizmeti optimizasyonları, dokunsal bağlı ses efekti gibi özellikleri içeriyor.

Android 12

Google, Android 12 ile kullanıcılarına bir dizi yenilik sunuyor. Bu yeniliklere ise aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Android 12 ile gelen yenilikler

Uyumlu ortam kod dönüştürme: Bu özellikle, HEVC ve HDR (HDR10 ve HDR10 +) videoları desteklemeyen bir uygulama, platformun dosyayı otomatik olarak geniş ölçüde uyumlu bir format olan AVC'ye dönüştürmesini sağlayabilir. Kod dönüştürme işlemi, aygıtın video ve donanım özelliklerine bağlı olarak zaman alır.

AVIF görüntü desteği: Daha verimli sıkıştırma ile daha yüksek görüntü kalitesi sağlamak için, Android 12, AV1 Görüntü Dosyası Biçimi (AVIF) için platform desteği sunar. AVIF, AV1 kullanılarak kodlanan görüntülerin ve görüntü dizilerinin kapsayıcı biçimidir.

Ön plan hizmet optimizasyonları: Kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla, yeni platformu hedefleyen uygulamalar için ön plan hizmetinin arka planda başlaması engellenecek.

Zengin içerik ekleme: Uygulamalarınızın zengin içeriği almasını kolaylaştırmak için pano, klavye veya sürükle ve bırak gibi herhangi bir kaynaktan içerik kabul etmenize olanak tanıyan yeni bir birleşik API sunuluyor.

Haptik bağlantılı ses efekti: Android 12'de uygulamalar, telefonun titreşim motoru aracılığıyla sesle ilişkili haptik geri bildirim sağlayabilir.

Hareketle gezinme için sürükleyici mod API iyileştirmeleri: Hareketle gezinmenin daha kolay ve tutarlı olmasını sağlamak için, örneğin bir video izlerken, kitap okurken veya oyun oynarken sürükleyici mod API iyileştirmeleri sunuluyor.

Bildirim kullanıcı arayüzü güncellemeleri: Bildirim tasarımlarını daha modern, kullanımı daha kolay ve daha işlevsel hale getirmek için yenilendi.

Daha hızlı, daha duyarlı bildirimler: Kullanıcılar bir bildirime dokunduklarında hemen uygulamayı açabilecek.

İyileştirilmiş Binder IPC çağrıları: Gecikme ve iş yükü dağılımına bir göz atıldı ve sondan itibaren ortalama deneyimi ve yüzde 99 oranında kullanım örneğini azaltan optimizasyonlar yapıldı.

Play Store aracılığıyla Android güncellemesi: Android 12 ile sistem güncellemeleri Play Store üzerinden yüklenebilecek.

Tabletler, katlanabilirler ve TV'ler için optimize: Android TV için ilk Android 12 önizlemesi kullanıma sunuldu ve ayrıca uygulamalarınızı yepyeni Google TV deneyiminde test edebileceksiniz.

Stabilite için optimizasyonlar: Uygulama uyumluluğu ve stabilitesi için bir dizi iyileştirme yapıldı.

Şifre karmaşıklığını basitleştirme: İş profili cihazlarını kullanan kullanıcılar için, şifre kısıtlamalarına daha basit ve modern bir yaklaşım getirildi. Genellikle kolayca unutulan şifrelerle sonuçlanan ayrıntılı gereksinimler yerine, cihaza erişmek için kullanılacak yüksek, orta veya düşük önceden belirlenmiş karmaşıklık düzeyleri oluşturulacak.

Yorumlar
Tomris mafia
Bunu coktan biliyoruz
Cevapla
E12
Daha bizimkiler Android 11 almadı Android 12 ne ara yayınlandı
Cevapla
Abem İphone alın kafanız rahat etsin
Cevapla
Arda
Ulan gm8 kullanıyorum daha android10 gelmedi general mobile pişmanlıktır
Cevapla
Mert
GM pişmanlıktır bende gm5 plus var mı note 10 lite aldım çok iyi
Anonim
Aynen bende aldim sonra telefon değiştirdim samsunga dondum ama samsun android 7 gm8 android 9 ama samsun g kat ve kat daha iyi alacaksaniz iphone xiaomi samsung oppo gibi google pixel var guncelleme ilk ona çıkıyor ama ulkede cikmadi herhalde aslinda iphone alacan ama ona para yetmiyor
haydar efe
aynen öyle bende gm 20pro aldım keşke almasaydım geldiğinden beri sıkıntı sms gitmiyor açılmama sorunu vs garantiye gönderiyorum yaptık mdiyorlar tüketici hakem heyetine başvurdum artık kaç ay sonra olursa ama hakkımı arıycam her türlü iade gelincede iphone alıcam güncelleme filan hep geliyor ve ekranı filan çok sağlam 0 ını alamasamda 2,el alırım kafam rahatn olur hiçbi güncellemeyi almıyor bunlar
Mmet
Hikaye bu android ve stabil yan yana olmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.