Mobil

Android, 2012'nin son çeyreğinde rakiplerinin bir hayli önünde yer aldı

Gartner, telefon satışları sonrasında işletim sistemlerinin pazar hakimiyetini de kamuoyuyla paylaştı.

Android, 2012'nin son çeyreğinde rakiplerinin bir hayli önünde yer aldı

Akıllı telefonlarda yer alan işletim sistemlerinde Android'in dünya genelinde sağladığı başarı herkesçe bilinen bir gerçek. Giriş, orta ve üst seviye telefonlarda kullanılan sistem, 2012 yılı son çeyreğinde en yakın rakibi Apple ile arasındaki farkı açmaya devam ediyor. Dünya genelinde birçok üreticinin tercih ettiği Android, yılın son çeyreğinde satışa sunulan 144.7 milyon telefonda yer aldı. Son açıklanan verilere göre Android pazarın %70'ini elinde bulunduruyor. Android'in pazardaki oranı geçtiğimiz yıl ise %51.3 seviyesindeydi.

Sadece Apple ürünlerinde yer alan iOS ise 2012'nin son çeyreğinde satılan 43.4 milyon Apple cihazında yer aldı. Apple, geçtiğimiz yıl aynı çeyrek sonuçları göre satışlarda artış sağlamış olsa da pazar hâkimiyeti %23,6'dan %20.9'a gerilemiş.

Kısa süre önce BlackBerry ismi ile yola deva edeceğini bildiren RIM, ise BB10 ve yeni telefonları ile çıkış peşinde. İşletim sistemi geride bıraktığımız çeyrekte 7.3 milyon telefon satışı ile platformun %3.5'ine sahip oldu. Bu oran geçtiğimiz yıl ise %8.8'di. Microsoft ise 6.1 milyon telefonda yer alırken pastadan %3'lük bir dilim aldı. Symbian ve Bada için ise artık tarih sahnesinden çekiliyor diyebliriz.
1360773295_adsiz.png

Yorumlar
Misafir
ios 3-5 sene değil en çok 2-3 sene içinde Mobil sektörden çekilmek zorunda kalır.
Cevapla
Misafir
android açık kaynak koduyla daha uzun süre hayatımızda kalır. 3 - 5 sene içinde yok olacaksa ios yok olur
Cevapla
remky
android ne zaman unutulacak acaba tahminim en az 3-5 yil daha surer
Cevapla
Misafir
Gerçek olan android, gerisi hikaye sadece.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.