Mobil

Android 4.4 KitKat kullanıcı arayüzü Nexus 5 üzerinde görüntülendi

Tanıtıma sayılı günler kala Android 4.4 ve Nexus 5 tüm detayları ile görüntülendi.


Android 4.4'ün resmi olarak dağıtımına sayılı günler kaldı ve işletim sisteminin hazırlanan en güncel versiyonu yine merakla beklenen Nexus 5 üzerinde görüntülendi. Elde edilen görüntülerden anlaşıldığı üzere Google, işletim sistemini yeniden tasarlamadı ancak kullanıcı arayüzünde önemli değişimler sergiliyor.

1381558520_1.jpg

Kilit ekranda simgeler beyaz renkte ve sola doğru kaydırmalarda kısa yollar karşımıza çıkıyor. Durum çubuğu ise şeffaf bir yapıya büründü. Ayrıca alt bölümde kameraya hızlı ulaşmak için kamera simgesine yer verilmiş.

1381558532_2.jpg

Ekran görüntülerine sonraki sayfalardan göz atabilirsiniz. 

Ana ekranda da şeffaf bildirim çubuğu göze çarpıyor. Ayrıca ana ekranda uygulama menüsüne giriş butonu ve yan bölümlere konumlandırılan arama ekranı ve kamera ikonları değişimin dikkat çeken unsurları. Söz konusu uygulamalar muhtemelen kullanıcılar tarafından değiştirilebilecek.

1381558607_3.jpgAna ekran sayısı da değişimden nasibini almış. Daha önce 5 olan ana ekran sayısı 6'ya yükseltilmiş, yine burada da muhtemelen kullanıcı tıpkı ana ekran sayısını azaltabilecek. Değişen önemli bir detayda ekrana konumlandırılan sanal tuşlar da şeffaf bir yapıya bürünüyor.

1381558620_4.jpg

Uygulama menüsünde ise ikonlarını dizilimi 5x5'ten 5x4 formatına dönmüş. Ayrıca ikonlar daha da büyümüş. Ayalar menüsünde dokun-ödeme sistemi de önemli bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak açılış ekranı da değişecek ve Google Edition cihazlarda yer verilen açılış animasyonu kullanılacak.

Android 4.4 KitKat ve Nexus 5'in önümüzdeki günlerde resmen tanıtılması bekleniyor. 

1381558662_5.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.