Mobil

Android 5.1'de ortaya çıkan 'Google VPN' ne anlama geliyor!

 Google, açık WiFi ağlarını güvenli bir şekilde kullanmak için yeni bir VPN hizmeti üzerinde çalışıyor.

Android 5.1'de ortaya çıkan 'Google VPN' ne anlama geliyor!

Günden güne kullanımı artan akıllı cihazlarda açık Wi-Fi ağlarında kendinizi her zaman güvende hissedemeyebilirsiniz. Ancak Google'ın Android 5.1 güncellemesine eklediği yeni bir özellik şirketin bu alanda atılımlar yaptığını gösteriyor. 

Şirketin geçtiğimiz günlerde yayınladığı Android 5.1 güncellemesi Android cihazınızda bir sanal Ağ (VPN) kurmanızı sağlayan bir hizmetini başlattı. Ancak görünen o ki şuan için uygulama inaktif durumda.

1426335850_img20150314140150.jpg

Pocketables sitesi editörü "Google Bağlantı Hizmetleri" adlı sistem uygulamasını Nexus 6 telefonuyla ana ekrana kısayol simgesi oluşturmak için kullanılan QuickShortcutMaker adlı uygulama ile açmaya çalışmış.Nexus 6 cihazında "Google Bağlantı Hizmetleri" için bir kısayol oluşturup uygulamayı başlatmış. Uygulama açıldıktan sonra kullanıcı"Verileriniz açık WiFi ağlarında Google VPN üzerinden güvenli bir şekilde iletilecektir" şeklinde bir mesajla karşılaşmış.

1426335862_img20150314140209.jpg

Ekrandaki mesajı onayladıktan sonra açılan bir başka pencerede hizmetin şuan kilitli olduğu gören kullanıcı "Daha fazla bilgi edinin" düğmesine tıkladığında https://support.google.com/mobile/?p=google_settings_VPN standard Google destek sayfasına yönlenderilmiş. Ne yazık ki, bu işlemler sonucunda kullanıcı Google VPN hizmetini aktif edememiş.

1426335873_img20150314140236.jpg

Google'ın bu hizmeti bir sonraki Android sürümü ile birlikte başlatmayı planlıyor olabilir. Hatta şirketin bu özelliği Mart ayı içerisinde ABD'de Sprint ve T-Mobile gibi dev operatörlerin altyapısını kullanarak oluşturacağı söylenen kendi WiFi ağında kullanmasıda mümkün. "Google bağlantı hizmetleri" uygulaması şu anda sistemde mevcut. Ancak bu özelliği kullanarak güvenli bir VPN kurmak için uzun bir süre beklememiz gerekecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.