Mobil

Android 9.0 P ile gelen yeni özellikler!

Kısa bir süre önce duyurulan Google'ın yeni işletim sistemi sürümü Android 9.0 P ile gelen yeni özellikleri sizler için bir araya getirdik.

Android 9.0 P ile gelen yeni özellikler!

Google'ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği I/O 2018 etkinliğinde detaylarını açıkladığı yeni mobil işletim sistemi sürümü Android P, birçok yenilik içeriyor. Özellikle yapay zeka desteği getiren yeni sürüm aynı zamanda daha sade ve kullanışlı bir arayüz sunuyor. İşte Android 9.0 P ile gelen yeni özellikler:

Actions

Google I/O 2018'de en çok konuşulan kavramlardan biri de Actions olmuştu. Actions, kullanıcıya çeşitli kısayollar sunarak belirli görevlerin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Bu kısayollar, Android P'li telefonu bir süre kullandıktan sonra uygulama çekmecesinde, önerilen uygulamaların yanında görüntüleniyor. Kişiye özel olan bu kısayollar, örneğin Spotify'da son çalınan şarkı listesine veya Instagram'da fotoğraf yollamaya ulaştırıyor.

Yeni ses denetimleri

Ses düğmeleri, artık varsayılan olarak medya sesini değiştiriyor. Yani ses düğmesine bastığınızda varsayılan olarak çağrı veya alarm sesi değişmiyor. Daha önce varolan bu durum artık değişiyor.

Ses seviyesini ayarlamaya izin veren arayüz, donanımsal düğmelerin bulunduğu yere yaklaşırken titreşim, sessiz mod ve normal ses modu arasında ses çubuğunun üzerindeki düğmeye basarak geçiş yapmayı sağlıyor.

Google, etkinlikte telefonun ekranı kapalıyken nasıl titreşim moduna geçilebileceğini de gösterdi. Bunun için güç düğmesini ve ses açma düğmesini kısaca basılı tutmak yeterli oluyor. Bu yapıldığında ayarın değişiğini doğrulayan dair kısa bir titreşim hissediliyor.

Yeni Home düğmesi

Giriş ekranında iken Home düğmesini sağa doğru sürükleyerek açık uygulamalar arasında kolayca dolaşılabiliyor.

Yenilenen çoklu görev düğmesi

Android P, uygulama geçiş ekranında görünen pencerelerden de metin koplayanmasına izin veriyor. Çoklu görevi farklı amaçlar için kullanıyoruz - bazılarımız çoklu görevi metin kopyalayıp yapıştırmak için kullanıyor. Uygulamaya tam olarak geçiş yapmadan metin kopyalayabilmek, kullanıcıyı birkaç adımdan kurtarıyor ve zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor.

Telefon daha az kullanılacak

Google'ın Android P'deki temel fikri, telefonla kullanıcı arasına biraz mesafe koymak. Bu amaçla geliştirilen Dashboard, Android P'nin ileriki bir sürümünde ortaya çıkacak. Dashboard, hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğinizi gösterirken, belirleyeceğiniz süreyi aştığınızda uyarı almanızı sağlıyor.

Bazı telefonlarda Beta olarak kullanıma sunulan Android 9.0 P'nin önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Yorumlar
rezzan
hala kısa yol yok..bilgisayardaki gibi.. boş şeyler bunlar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.