Mobil

Android devri kapanıyor mu? Huawei işletim sistemini herkese açabilir!

Android'in rakibi olması beklenen Huawei'nin geliştirdiği Harmony OS için ilgin bir gelişme yaşandı. Harmony OS diğer telefonlara da gelebilir.

Android devri kapanıyor mu? Huawei işletim sistemini herkese açabilir!

Huawei, 2019 yılında Harmony işletim sistemini piyasaya sürdüğünde, şirket bunun tüm sektör için bir "Açık Kaynak" işletim sistemi olduğunu söylemişti. Şimdi ise Harmony OS'ye sahip ilk akıllı telefonlar piyasaya girmek üzere. İlk olarak Huawei P50 ile hayatımıza girmesi beklenen Harmony OS için bugün ilginç bir gelişme yaşandı.

ZTE'nin Harmony OS'yi kullanmak için hamleler yaptığına dair haberler ortaya çıktı. Bir ZTE yatırımcısı, şirketin 2021'de akıllı telefonlarını yeniden canlandırmak için bu işletim sistemini kullanmayı planlayıp planlamadığını sordu.

ZTE Corporation, 2021'de teknik gücüne bakarak şirketin 5G değiştirme penceresini kavramaya çalışacağını söyledi. Ayrıca üç akıllı telefon markası olan ZTE, Nubia ve Red Magic'i geliştirmeye devam edeceklerini belirtti. Ancak ZTE, Harmony OS sorusuna kaçamak cevap verdi. Muhtemelen özellikle Çinli firmalar Huawei'nin işletim sisteminin bir süre oturmasını bekleyecek. 

Android devri kapanıyor mu? Huawei işletim sistemini herkese açabilir! - Resim : 1

Huawei, yalnızca bu yıl için Harmony OS'yi 300 milyon adet terminal cihazında kullanmayı planlıyor. Bu rakamın 200 milyonu Huawei’nin cihazları, 100 milyonu ise üçüncü taraf ekipmanı olacak. Ancak şu an itibariyle sadece otomobil üreticileri ve ev aletleri üreticileri Huawei’nin sistemiyle ilgileniyor. Şu anda hiçbir cep telefonu üreticisi bu sistemi kullanmakla ilgilendiğini açıklamadı.

Şimdilik Android işletim sistemini kullanmaya devam eden firmalar, Harmony OS için acele etmek istemiyor. Ancak bu işletim sistemi beklenen seviyeye gelir ve Android'e gerçekten kafa tutacak seviyeye gelirse işin rengi değişir.

Xiaomi, OPPO ve ZTE gibi Çinli firmalar Amerika'nın olası bir yaptırımı sonrası Huawei gibi Android'den mahrum kalabilir. Bu noktada firmaların alternatifleri olması gerekiyor. Bakalım o alternatif Harmony OS olacak mı?

Yorumlar
46
Final sürüm olursa ben yüklerim neden olmasın
Cevapla
Teknosiyosu
Yani dort gozle bekliyorum. Android= and game 😄
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.