Mobil

Android M resmen tanıtıldı! İşte çıkış tarihi ve tüm özellikleri!

Android M neler sunuyor?

Android M resmen tanıtıldı! İşte çıkış tarihi ve tüm özellikleri!

Google’ın son Android sürümü Lollipop’ın daha Global benimseme oranı yüzde 10 bariyerini yeni kırmışken şirket, bu akşam düzenlediği Google I/O 2015 etkinliğinde yeni Android M sürümünü duyurdu. Peki Android M hangi özelliklerle karşımıza çıkıyor?

Öncelikle Android M resmi olarak tanıtılmasına rağmen geliştirme aşamasında ve yakın zamanda kullanıcılara sunulmayacak. Sürümün tam adı ise muhtemelen Eylül ayında tam sürüm olarak yayınlandığında ortaya çıkacak. Yılın üçüncü çeyreği bitmeden Android M resmi olarak ilk önce Google Nexus cihazlara sunulacak ve daha sonra diğer Android akıllı telefon ve tabletlerle buluşacak.

Bugün tanıtılan Android M önizleme sürümü  kullanıcılara sunulacak ve geliştirme sürecinde hatalar giderilecek. Bu sürümde kullanıcı deneyimi ve performans iyileştirmeleri üzerinde duruluyor. Android M ile uygulamaların izinleri tek tek seçilebilecek. Buna örnek verecek olursak, WhatsApp zerinde bir sesli mesaj göndermek istediğinizde mikrofona veya kameraya erişmek için uygulama sizden tek tek izin isteyecek.

 1432840400_google-io-android-m.jpg

Bir başka önemli özellik ise Apple Pay benzeri  ödeme sistemi Android Pay oldu. Android kullanıcıları artık NFC destekli cihazları aracılığı ile alışveriş yapabilecek. Android Pay  ile 700 binin üzerinde mağazada alışveriş gerçekleştirilebilecek. Bunun yanısıra  Android M parmak izi tarayıcıları için ayrıca doğal destek sunuyor. Yeni parmak izi okuyucusu ile Google Play üzerinden uygulama indirebilecek veya alışveriş sitelerinden parmak izi ile alışveriş yapabileceksiniz. Bu özellik Android Pay ile birleştiğinde Google’ın mobil ödemeler konusunda oldukça ciddi olduğu görülüyor.

Ayrıca Chrome’a özelleştirilebilir sekmeler özelliğinin geldiği bu sürümde, Chrome’daki sekmeleri kişiselleştirebilecek ve uygulama arası geçişler yapabileceksiniz. Bunların yanısıra Geliştirmeler sayesinde pil ömründe 2 kata yakın iyileşme gerçekleşecek ve artık Android, USB Type C girişini destekleyecek.

Android M'in yeni özelliklerden bazılarını sonraki sayfalarda inceleyebilirsiniz.

Uygulama izinleri üzerinde kullanıcı kontrol 

1432839327_user-control-over-app-permissions.jpg

Uygulama izinleri üzerinde kullanıcı kontrolü

 1432839393_user-control-over-app-permissions-1.jpg

Geliştirilmiş metin seçimi ve kayan menü

 1432839481_improved-text-selection-and-floating-menu.jpg

 Geliştirilmiş pil ömrü

1432839503_improved-battery-life.jpg

 Daha kolay ve daha rahat paylaşım

1432839432_easier-and-more-convenient-sharing.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.