Mobil

Android M'nin tanıtım tarihi açıklandı

Google bu ay sonunda düzenleyeceği geliştiriciler konferansında yeni Android sürümünü duyuracak.

Android M'nin tanıtım tarihi açıklandı

Google yanlışlıkla ya da kasten yeni Android sürümünün tanıtılacağı tarihi açıkladı. Google’ın 28/29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceği Google I/O konferansında Android M (Bir sonraki Android sürümüne ait önizleme) açıklanacak.

Arama motoru devi Google I/O etkinlik takviminde Android M’ye de yer verdi. Android M ile ilgili kısım kısa süre sonra takvimden kaldırılsa da, birçok site gerekli açıklamayı elde etmeyi başardı.

Google geçen yıl haziran ayında gerçekleşen aynı etkinlikte Android L sürümünü duyurdu. Ekim ayına kadar gelişim süreci devam eden sürüm daha sonra Andrid 5.0 Lollipop adını aldı. Android M yeni Android sürümünün önizlemesi versiyonu olacak. Google büyük olasılıkla ekim ya da kasım ayında yeni Nexus cihazlarla birlikte Android M sürümünü "Android 6.0 Muffin" ismiyle resmen açıklayacak.

1430974212_m.png

Google’ın mevcut uygulamalarında Materyal Tasarım’ı benimsemesi ve yine birçok üreticinin arayüzlerini Materyal Tasarım’a göre dizayn etmesi, Android 6.0'da arayüz noktasında radikal bir değişimin yaşanmayacağını gösteriyor. Google’ın yine de arayüzde bazı düzenlemeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Android M’deki en büyük yenilik ise Google’ın kurumsal yapıları hedef alması olacak. Android M için yapılan resmi açıklama bunu açıkça ifade ediliyor. Google’ın açıklamasına göre “Android M, Android’in gücünü kurumsal yapılara getiriyor.” Google’ın söz konusu ifadesinden anladığımız kadarıyla yeni Android sürümüyle kurumsal yapılardaki cihazlar kontrol altına alınabilecek. Android M’de ayrıca daha gelişmiş bildirimler, güvenlik iyileştirmeleri, Android Auto ve Android Wear gelişmeleri bekleniyor.

Peki Android M’ye hazır mıyız?

Bu sorunun yanıtını aslında Google bize geçtiğimiz günlerde verdi. Nisan ayı Android sürümlerine göz attığımızda Android 5.0'ın hala %10 seviyelerinde olduğunu gördük. Ekosistemdeki birçok kullanıcı Lollipop’la tanışmazken (Android 5.0 ve Android 5.1) yeni Android sürümü açıkçası kullanıcıların pek odağında olmayacaktır. 

Yeni Android sürümü hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.