Mobil

Android Oreo iOS 11 karşısında ezildi

Android Oreo güncelleme sayısı ile iOS 11'in karşısında ezildi.

Android Oreo hayal kırıklığı mı?

Apple'ın iOS 11 işletim sistemi, uyumlu cihazlarda platformun önceki sürümlerinden daha yavaş yayılmasına rağmen, bu aydan itibaren hala cihazların % 60'ında bulunuyor. Ancak, Android Oreo için aynı şeyi söyleyemeyiz. İr süre önce tam sürümü yayınlanan işletim sistemi, yüzde 1 oranına çıkmak için mücadele ediyor.

Bu iki tamamen farklı platformun müşteriler tarafından nasıl adapte edildiğini karşılaştırmak zoraki bir benzetme gibi görünebilir ancak, Google’ın ürettiği bir cihaz satın almadıkları sürece Android kullanıcılarının yazılım güncellemeleri konusunda geride kaldıkları bir gerçek. Google tarafından yayınlanan en son güncelleme rakamları, Android Oreo'nun güncelleme durumunun giderek kasvetli olduğunu ortaya koyuyor. Geçen ay Google, cihazların yalnızca % 0,3'ünün güncelleme aldığını doğrulamıştı 


Aralık ayı için, Android Oreo yalnızca % 0,5'e kadar minimum bir artış gösteriyor. Durumun önümüzdeki ay önemli ölçüde değişeceğini düşünüyoruz ancak, Mart veya Nisan aylarından itibaren gerçek iyileştirmeler görebiliriz. 

Google tarafından yayınlanan listeyi aşağıda inceleyebilirsiniz. Android Marshmallow'un yaklaşık % 30 ile en çok kullanılan Android sürümü olmaya devam ettiği ancak Lollipop'un % 26 ile buna yakın olduğu görülüyor.

  1. Android Gingerbread - % 0.4
  2. Android Ice Cream Sandwich – % 0.5
  3. Android Jelly Bean – % 5.9
  4. Android Kit Kat – %13.4
  5. Android Lollipop – % 26.3
  6. Android Marshmallow – % 29.7
  7. Android Nougat – % 23.3
  8. Android Oreo – % 0.5


Google'a göre, yukarıda gördüğünüz sayılar 11 Aralık'ta sona eren yedi günlük süre boyunca Play Store'u ziyaret eden tüm Android cihazlardan derlendi.

Yorumlar
Emre
Saçma sapan bir karşılaştırma
Cevapla
Adem
Android işletim sistemi Google firmasına ait. Ama mobil cihaz üreticileri farklı ve bu işletim sistemini bedava diye kendi ürünlerinde hazır kullanıyor. Ama her bir üretici cihazların ara yüzünü kendine uyarlayarak tasarlıyor. Goggle işletim sistemini güncellediğinde her üretici kendi arayüzüne uygun hale getirmek için yeniden adaptasyon süreci tasarlıyor. Saf androidli cihazlar hariç güncellemede böyle bir yol izleniyor. Üreticiler ise güncellemeyi sadece daha yüksek fiyatlı modeller için yaptığı için güncellemeler yaygın olmuyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.