Mobil

Android Oreo kullanım oranları açıklandı

Google, Android Oreo'nun güncel kullanım oranlarını açıkladı. Oreo için işler yolunda gitmiyor.


Google, her ay olduğu gibi bu ay da Android sürümlerinin güncel kullanım oranlarını açıkladı. Android Gingerbread'den Android Oreo'ya kadar olan sürümleri kapsayan bu kullanım oranları, Android cephesi için pek içi açıcı görünmüyor.

Güncel Android sürümlerinin kullanım oranları, telefon üreticilerinin güncellemeleri hızlı sunamamasından dolayı her zaman düşük olmuştu. Android Oreo da bu kervana katılan sürümler arasındaki yerini maalesef ki aldı.

Google'ın açıkladığı rakamlara göre; Android 2.3.X Gingerbread %0.3, Android 4.0.X Ice Cream Sandwich %0.4, Android Jelly Bean %5, Android 4.4 KitKat %12.0,  Android Lollipop %24.6, Android Marshmallow %28.1 ve Android Nougat %28.5 kullanım oranına sahip.

Android 8.0 Oreo ise ilk defa %1'i geçerek %1.1'lik bir kullanım oranına sahip oldu. Mart ayında Android 9.0'un tanıtılacağını düşünürsek, Android 8.0 Oreo'nun yıl sonuna doğru kullanım oranının%10 seviyesine zor çıkacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Erhan
Sanki herkes amiral gemisi kullanıyormuş gibi bu oranın yüksek olmasını beklemiyoruz zaten. Bir iki yıl geçsin, yeni sürümü kullanan telefonlar 2. ele bi düşsün hele. Sen ondan sonra gör oreo oranını...
Cevapla
Emre
Martta 9.0 mı tanıtılıyor ahh be cahil. 1 Milyar cihaz var nasıl hepsi update alsın biraz mantık lütfen
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.