Mobil

Android P ile telefon fare ya da klavye olabilecek

Android'in duyurulan en yeni sürümü olan ve halen test aşamasında bulunan P'de bulunan bir özelliğin akıllı telefonları fare ya da klavye olarak kullanma imkanı sunacağı iddia edildi.

Android P'de telefon fare ya da klavye olarak kullanılabilecek

xda developers sitesinin haberine göre Android P işletim sisteminin kodları arasında yer alan bazı bilgilerin, telefonların klavye ya da fare olarak kullanılabileceğini anlamına geldiği iddia edildi.

Günümüzde birçok üretici telefonların bilgisayara bağlanmasına imkan tanıyor. Samsung'un DeX, Huawei'nin PC modu ve Microsoft'un Continuum özelliği bu teknolojilerin hayata geçmiş sürümüydü. Daha önce Android işletim sisteminde yer alan bu özellik 2016 yılında devre dışı bırakılmıştı.

Android P ile gelmesi beklenen yeni özellik sayesinde Bluetooth HID (Human Interface Device) desteği ile akıllı telefonlar klavye ya da fare olarak kullanılabilecek. Bunun için kullanıcının yapması gereken tek şey Bluetooth menüsünden HID profilini seçmek olacak.

Ancak telefon ekranını fare alanı (touchpad) gibi kullanmak çok mantıklı ya da pratik olmayabilir. Yine de harici bir klayve ya da fare olarak kullanmanın günü kurtarma anlamında iş göreceğini söyleyebiliriz. Ama telefonu aynı zamanda oyun kolu gibi kullanmak önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Android P ile telefon fare ya da klavye olabilecek - Resim : 1

Kodlar arasında yer alan özelliğin Android P'nin nihai sürümünde yer alıp almayacağı şimdilik bilinmiyor. Bazı özellikler test aşamasında kullanılırken nihai sürümde bu özelliklerin yer almadığı durumlar da yaşandığından resmi bir açıklama gelene kadar bu konuda kesin bir bilgi vermek zor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.