Mobil

Android P tanıtıldı! İşte Android P ile gelen yenilikler!

Google, bugün Android P sürümünü tanıttı. Yepyeni özellikler ile gelen Android P'nin detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Android P tanıtıldı! İşte Android P ile gelen yenilikler!

Google, bir sonraki Android sürümü olan Android P'yi bugün tanıttı. Etkinlik sonrası Android P Geliştirici Önizleme sürümünü de Pixel modelleri için yayınlayan Google, son dönemin modası çentiğe resmen destek vereceğini açıkladı. Peki, Android P ile gelen yenilikler neler?

Android P ile gelen yenilikler

Android P ile gelen en dikkat çeken yenilik çentik oluyor. Artık Android kullanıcıları çentik bölümünü diledikleri gibi şekillendirebilecek. Her türlü çentik modeline destek verecek olan bu özellik, 2019'da tanıtılacak telefonlarda daha stabil bir şekilde kullanılabilecek.

Android P ile gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranını ilgilendiriyor. Özellikleri ve görünürlüğü arttırılan yeni bildirim merkezi, artık son görüşmeleri ve fotoğrafları gösterebiliyor.

Google'ın Gmail servisinde yer alan akıllı cevaplama özelliği artık Android P ile sisteme ekleniyor. Android P, kamera alanında da iyileştirmeler ile geliyor.

Android P tanıtıldı! İşte Android P ile gelen yenilikler! - Resim : 1

Android P güncellemesi ile iki ve ikiden fazla kameraya sahip olan telefonlara olan destek arttırıldığı gibi geliştiricilere daha fazla seçenekler de sunuluyor.

Seneye tanıtılacak Android telefonların, kameraları ile mobil fotoğrafçılığı şaha kaldıracağını söyleyebiliriz. 

Android P ile iOS 11 ile gelen HEIF fotoğraf formatına destek verilmeye başlanıyor. HEIF sayesinde çektiğiniz fotoğraflar kaliteden ödün vermeden JPEG'e göre daha az yer kaplayacak. Ayrıca HDR VP9 sayesinde telefonlardaki HDR deneyimi üst seviyelere çıkarılıyor.

Yeni güncelleme ile Wi-Fi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi olan RTT artık daha stabil çalışıyor ve sonuçları daha doğru bir şekilde veriyor. 

Google, makine öğrenme yeniliğinin yanında güvenlik konusunda da hamleler yapıyor. Artık uygulamalar arkaplanda mikrafon, kamera ve sensör gibi bileşenleri kullanamayacak.

Son olarak performansın yanında Android P ile pil tüketiminde önemli iyileştirmelerin yapıldığını belirtelim.

Android P'yi ilk olarak alacak cihazlar arasında; Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL ve Android One kapsamında üretilen telefonların yer aldığını belirtelim.

Yorumlar
Yürüyen uçak
Daha android 8.0 almayan cihazlar var , android P çıkıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.