Android Q kazalarda yardım çağırabilecek

XDA Developers tarafından keşfedilen bir özellik sayesinde Android Q, otomobil kazalarını tespit ederek yardım çağırabilecek.

Android Q kazalarda yardım çağırabilecek

Android Q, keşfedilen yeni özelliği ile otomobil kazalarını tespit edip acil yardım ekiplerini çağırabilecek.

Android Q kazalarda yardım çağırabilecek

Kullanıcıların genellikle arayüz değişikliklerine odaklandığı Google tarafından kullanıcılara sunulan yeni Android sürümlerinde aslında Google çok farklı işlevsel özellikler ekleyerek sürümleri daha kullanışlı hale getirmeyi amaçlıyor. Google’ın yeni Android işletim sistemi Android Q özellikle araç kullanıcılarının can güvenliğini düşünerek geliştirilen bir özellikle kullanıcıları karşılıyor. Yeni Android sürümü olan Android Q ile araç kazaları tespit edilebiliyor. Sadece bununla kalmayan özellik kazanın tesptini yaptıktan sonra acil yardım ekiplerine kaza ile ilgili çağrıda bulunabiliyor.

XDA Developers tarafından Android Q Beta 3 sürümünde keşfedilen Safety Hub (Güvenlik Merkezi) isimli uygulamanın içinde oldukça ilginç bir özellik yer alıyor. Fakat bu uygulamanın ismi tam olarak belirlenmemiş durumda. Şimdilik uygulamada DogFood (köpek maması) ismi ile yer alıyor. Android Q beta 3 sürümünde yer alan ve belkide hayatınızı kurtaracak olan uygulamada DogFood isimli özellik etkinleştirildiğinde yaşanacak herhangi bir araba kazasında uygulama sizin tarafınızdan belirlenen kişilere ve acil yardım ekiplerine haber veriyor.

Android Q, kaza tespit özelliğini hangi telefonlar destekleyecek?

Yaşanan otomobil kazaları sonrasında araç içinde bulunan kişilere ulaşma ve onlara acil müdahale etme konusu büyük önem arz ettiği için Android Q’nun kullanıcılara sunacağı bu özelliğin tüm insanlar tarafından takdir göreceği kesin. Fakat bu noktada özelliğin yer aldığı Safety Hub uygulamasının sadece Pixel akıllı telefonlara özgü olacağı söyleniyor.