Android rakamları Google'ın beklediği gibi olmamış

Google'nın bazı gerçekleri Oracle davasında ortaya çıktı.

Android rakamları Google'ın beklediği gibi olmamış

Google, 2010 yılında mobil işletim sistemi Android'i piyasaya sürerken yükselişi konusunda çok iddialıydı. Google Android işletim sistemini piyasaya sürerken 2013'de 200 milyon kullanıcıya ulaşmasını hedefliyordu. Ama rakamlar Google'ın beklediği gibi olmadı.

1337330984_20111226010711.jpg
Google, 2011'de hedeflediği 200 milyon kullanıcıyı sayısını bir hayli geçti. Android, büyük ilgi gördü ve eğer bu hızda ilerlerse 2013 yılında Android 700 milyon kullanıcıya bulacak gibi görünüyor.

Bu durum ise Google'ın Oracle ile devam eden patent davasında sırasında gün ışığına vurdu. Şimdiye kadar Android cihazı olarak Google 370 milyon etkinleştirme yaptı. Google'ın beklediğinden 2-3 katı daha fazla Android yükseliş gösterdi. Sanırım Google, Android işletim sisteminin bu kadar tutulacağını tahmin edemedi.

Asymco analisti Horace Dediu, verileri incelediğinde Google'ın Android'in potansiyelini önemli ölçüde azımsadığı görüşünde. Horace ayrıca, bir konuya da parmak bastı. Ona göre, böyle bir kullanıcı artışı, normalde şirketlere büyük gelirler ve ortaklarına daha yüksek dönüşler sağlar. Ama görünüşe göre Android'in başarısı, böyle bir etki yapmamış. Horace, bu durumu kullanıcıların çok değerli olmadıklarının bir işareti olarak görüyor.