Mobil

Android tahtını kimseye bırakmıyor!

İşte Android'in dünya krallığı!


Dünyanın gözünün üzerinde olduğu, Google'ın biricik mobil işletim sistemi Android lider koltuğunu kimseye bırakmaya niyetli değil. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan istatistikler bir önceki istatistiklerden farklı değil, Android yine mobil dünyanın krallığını üstleniyor.

Açıklanan istatistiklere göre akıllı sistem Android dünyanın şuan için en çok kullanılan mobil işletim sistemi. Onu epey gerilerden takip eden isim ise bildiğiniz gibi iOS olacak. İşte tüm dünyanın istatistiğinin tutulduğu o liste ve çarpıcı istatistikler;

1344841696_akillitelefonmarkethaber1344838931.jpg
IDC araştırma ve analiz şirketinin yaptığı bu istatistik tablosuna göre, iOS cephesini çok yakından olmasa da takip eden, kendine has tarzıyla bilinen BlackBerry OS yer alıyor. Onların ardından ise bir zamanların devi, şimdilerde ise nostalji gözüyle bakılan Symbian yer alıyor. Onu takip eden ise yepyeni bir solukla piyasaki yerini almaya çalışan, henüz geliştirilme aşamasına bulunan Windows Phone izliyor.

https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/665x300/1344025927_android.jpg
Tabloya biraz daha dikkatli baktığımızda Android'in 2011 yılının yine son çeyreğine yakın dönemde pazar payının 50.8 olduğunu, bu yıl bu rakamı %18 arttırdığını yani 68.1'e yükselttiğini görüyoruz. iOS'da bu durumun tam tersine geliştiğini rahatlıkla görebiliyoruz.

1344842862_htc-windows-phone-8.jpg
Yine diğer iyi çıkış yakalayan sistemlere bakacak olursak, göze ilk çarpan şüphesiz Windows Phone oluyor.  Pazar payını %2.5 'tan %3.5'a çıkartan Windows Phone yaptığı çıkışla güzel bir gelecek vadediyor diyebiliriz.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.