Mobil

Android ve iOS mobil dünyasının neredeyse tamamına hakim, Windows Phone düşüşte

Mobil işletim sistemleri kullanım oranları açıklandı. Android ve iOS uzun bir süre daha ekosisteminin mutlak hakimi olacak.


Araştırma ve analiz kuruluşu Gartner tarafından yayınlanan son veriler mobil dünyasında uzun bir süre daha Android ve iOS işletim sistemlerinin mutlak hakim olacağını gösteriyor. Mobil dünyasında üçüncü çeyrekte toplam 352.8 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti.

Söz konusu akıllı telefonların 298.7 milyonu Android işletim sistemine sahip. Android’in son platformdaki son pazar payı %84.7 olarak açıklandı. Geçen yılla karşılaştırıldığında hem pazar payı hem de birim satışlarda artış yaşandığı göze çarpıyor.

1447995955_third-quarter-global-smartphone-sales-show-samsung-and-android-on-top.jpg

Android ve iOS pazarın mutlak hakimi

Benzer bir artış iOS cephesinde de yaşandı. Apple üçüncü çeyrekte 46 milyon iPhone satışı gerçekleştirirken, şirket mobil işletim sisteminin pazar payını %13.1 seviyesine yükseltti. Apple birim satışlarda her ne kadar %13.1’lik dilimi elinde bulunduruyor olsa da, mobil dünyasından elde edilen kârın %94’ünü kasasına koyuyor.

İlginizi çekebilir;

Windows en büyük üçüncü mobil platform olmayı sürdürüyor fakat Pazar payı ve akıllı telefon satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını söyleyebiliriz. Windows Phone’un pazar son olarak %1.7 seviyesine geriledi. Çeyrek satışları geçen yıllar karşılaştırıldığında 9 milyondan 5.8 milyona geriledi.

BlackBerry %0.3’lük dilimle dördüncü sırada yer alıyor. Strategy Analytics tarafından yayınlanan raporda ise en büyük dördüncü mobil platform Tizen olarak açıklanmıştı. Geride bıraktığımız çeyrekte Blackberry OS tabanlı 977 bin akıllı telefon satışı gerçekleşti. Diğer mobil işletim sisteminin pazardaki dilimi ise %0.3 olarak açıklandı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.