Android yine şaşırtmadı! 10 milyondan fazla cihaz tehdit altında

Gün geçmiyor ki Android işletim sistemiyle alakalı yeni güvenlik açığı haberleri gelmesin. Bu sefer ki tehdidin kaynağı ise doğrudan doğruya Google Play.

Android yine şaşırtmadı! 10 milyondan fazla cihaz tehdit altında

Teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte bir taraftan insanların hayat standartları gözle görülür derecede artarken, diğer taraftan ise buna paralel ölçüde güvenlik zafiyetleri de beraberinde geldi. Fotoğrafların ele geçirilmesi, belgelere sızılması, kredi kartı ve şifre bilgilerinin ele geçirilmesi gibi tehditler, her telefon kullanıcısının karşı karşıya kaldığı olağan sıkıntılar haline dönüştü. Bununla birlikte Android kullanıcılarının, iOS kullanıcılarına göre bu konuda daha şanssız oldukları da bir gerçek.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir rapor, Android’in uygulama mağazasında bulunan bazı uygulamaların akıllı telefonların faturalarını izinsiz bir şekilde şişirdiğini ve bu yolla da siber korsanların ceplerini doldurduğunu ortaya koymuştu. Ancak bugün gelen yeni bir bilgi, durumun çok daha vahim olduğunu gözler önüne serdi.

Android yine şaşırtmadı! 10 milyondan fazla cihaz tehdit altında

Dr. Web tarafından yapılan araştırmaya göre, önemli bir kısmı fotoğraf düzenleme uygulaması görünümünde olan zararlı yazılımlar Google Play’de adeta cirit atıyor. Her biri ya faturayı şişiren, ya reklamlara tıklayan, ya veri hırsızlığı yapan en az 50 farklı uygulamayı bizzat tespit eden şirket, Google Play’de yer alan milyonlarca uygulama düşünüldüğünde sayının bu tespit edilenden çok daha fazla olduğunu düşünüyor. Üstelik sadece bu 50 uygulamayı indiren kişi sayısı 10 milyondan fazla.

Google ise bu duruma karşı tek önlem olarak belirli periyotlarla rutin protokol yöntemlerini kullanarak uygulamaları kontrol ediyor. Siber korsanların bu yöntemleri atlatacak yolları çoktan keşfettiklerini söylememize de gerek yoktur diye düşünüyoruz. Bakalım gelişmelerin ardından Google cephesinden herhangi bir açıklama gelecek mi?