Samsung Exynos yonga setiyle ilgili yaşanan tartışmalara noktayı koydu

Samsung ilerleyen dönemlerde amiral gemisi modellerinde tercih edilmeyeceği duyurulan Exynos yonga setiyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

Samsung Exynos yonga setiyle ilgili yaşanan tartışmalara noktayı koydu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yakın zamana kadar Galaxy S serisi modellerini iki farklı versiyonla piyasaya sürer ve bunların bir kısmında kendi işlemcisi olan Exynos markasını kullanırken, bir kısmında ise Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon yona setine yer verirdi. Genelde iki yonga setine ait modellerin sayısı birbirine denk olacak şekilde ayarlandığından Samsung’un bu politikasıyla alakalı herhangi bir soru işareti de oluşmazdı.

Ancak bu yılın başında piyasaya sürülen yeni Galaxy S modeli olan Galaxy S22’de bu denge bozulmuş ve Samsung piyasaya sürdüğü modellerin yaklaşık %70’inde Snapdragon 8 Gen 1 yonga setine yer vermişti. İşte Güney Koreli teknoloji devinin bu hamlesiyle başlayan söylentilerin gerçeğe dönüşmesi de uzun sürmedi ve şirket geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla Galaxy S23 serisinde yalnızca Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinin kullanılacağını duyurdu.

Samsung Exynos yonga setiyle ilgili yaşanan tartışmalara noktayı koydu

İşte bu açıklamanın ardından başlayan “Exynos macerası sona eriyor” söylentileri alıp başını gidince şirket ikinci bir açıklama daha yaparak Exynos markasıyla alakalı herhangi bir vazgeçme ya da iptal etme gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, tam tersine yapılan yatırımlarla birlikte birkaç yıl sonra bu yonga setinin her zamankinden daha güçlü ve daha rekabetçi bir şekilde amiral gemisi modellerindeki yerini geri alacağını söyledi.

Öte yandan Exynos’un sorunu amiral gemisi modellerde istenilen yüksek performansı sunamamak olduğu için, Samsung alt ve orta segment modellerde ihtiyacını fazlasıyla karşılayan bu markadan vazgeçmeyi asla düşünmüyor.