Mobil

Android'de gizli ses kaydı skandalı!

Android'de gizli ses kaydı skandalı ortaya çıktı. Binlerce uygulama sesinizi gizlice kaydediyor.

Android'de gizli ses kaydı skandalı!

Açık kaynaklı olmasından ve Google Play Store'un denetiminin yetersiz olmasından dolayı, kötücül yazılımlara her zaman ev sahipliği yapmaya yatkın olan Android, şimdi gizli ses kaydı yapan uygulamalar ile çalkalandı. Açıklamalara göre Google Play Store üzerinde 4.000'den fazla uygulama kullanıcıların seslerini gizlice kaydediyor.

Lookout tarafından yapılan araştırmada; Play Store'da 1.000 - 5.000 arası indirme sayısına sahip olan 4.000'den fazla uygulamanın; ses kaydetme, rehberdeki telefon numaralarını alma, arama yapma, mesaj gönderme ve Wi-Fi erişim noktalarının bilgilerini öğrenme gibi işlemleri izin almadan yaptığı ortaya çıktı.

Bu uygulamalardan çoğu direkt uygulama üzerinden casusluk işlemini yapıyor, geri kalanlar ise 3. parti bir uygulama yükleyerek bu işlemi gerçekleştiriyor. Eğer cihazınızda Anti-Virüs yazılımı yoksa bu uygulamaları kurduğunuzda, cihazınızın kontrolünü hackerların eline verdiğinizden haberiniz olmuyor.

1502694563_androidvoicerecord.jpg

Google, son dönemde Android'in güvenliğini arttırmak için bir takım yenilikler yaptı. Ancak bu yeniliklerden önce Google Play Store'un kötücül yazılımlar içeren uygulamalardan arındırılması daha mantıklı bir seçim olacak gibi duruyor. Bakalım Google, casus yazılımlar için nasıl bir hamle yapacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.