Mobil

Android'den kopyalanmış iOS 9 özellikleri

Bu yeni iOS 9 özellikleri Android ve başka platformlar üzerinde zaten vardı.

Android'den kopyalanmış iOS 9 özellikleri

Apple pazartesi günü WWDC yıllık konferansında yeni mobil işletim sürümü iOS 9’u tanıttı ve hemen ardından şirket, geliştiriciler için beta yazılımını sundu. Tam sürümü olmasa da iOS 9’un tüm yeni özellikleri ortaya çıktı ve ezeli rakibi Android ile arasındaki farklar da belirlendi.

iOS 9 bazı yeni özelliklerle geldi ancak bu özelliğin bir kısmı zaten Android platformunda kullanılıyor. Tabii ki mobil sektöründe rakiplerinden ilham almak standart bir uygulamadır. Ancak iOS ve Android arasında bu gerçekleşince mobil kullanıcılar bunu bir üstünlük olarak görüyor.

Bu durum tabii ki de sadece iOS ve Android platformuyla sınırlı değil. BlackBerry ve Windows Phone gibi rakipleri de mevcut ancak iOS ve Android mobil platformunun en büyük bölümünü kaplıyor.

1433950559_ios9-androidm-tn2.jpg

Sizlere bu haberimizde Android üzerinde zaten mevcut olan, iOS 9 özelliklerinin bir listesini sunacağız. Sonraki sayfalarda bu özellikleri inceleyebilirsiniz.


Haritalar

Apple Maps ilk sunulduğunda kullanıcılar tarafından birçok eleştiriye maruz kalmıştı. Çünkü yeni harita uygulamasında bir sürü hatalar mevcuttu. O zamandan bu yana Apple Maps geliştirildi ancak, Google Maps kadar kullanıcıya hitap edemedi. iOS 9 ile Google Maps’ın üç somut özelliği Apple Maps’e geldi. Bu özelliklerden biri Trafik Raporları.

1434114203_maps.jpg

Haraitalar – 2

Apple Maps’in bir diğer önemli yeni özelliği toplu taşımacılık konusunda size bilgi veren Yeni Transit oldu. Bu harika özellik yıllardır Nokia HERE ve Googl Maps üzerinde mevcut ve Android cihazlarda kullanılabiliyordu.

1434114221_maps-strike-2.jpg

Haritalar – 3

Özellikle iOS 9 ve Siri Daha iyi içeriksel farkındalık getirmek Apple'ın çabalarının bir parçası oldu. Buna ek olarak Apple Maps, size uygulama içinde yakınlardaki ilgili noktaları aramanıza izin veren bir özellikle sunuldu. Ancak bu özellik, Android M ile Android platformuna iOS’tan önce girdi.

1434114230_maps-third-strike.jpg

Siri

Siri, konum, zaman, açtığınız uygulama, son dinlediğiniz şarkılara ve daha fazlasına duyarlı olarak çalışacak. Google Now’a benzer şekilde daha akıllı bildirimler de yapacak. Örneğin trafiğin yoğun olduğu saatte randevunuz için daha erken hareket etmeniz gerektiğini haber verecek.

1434114259_siri.jpg

 Siri - 2

Siri artık daha akıllı. Ve artık bazı hatırlatmalar yapabiliyor. Yapacağınız aramalarda tam istediğinizi verecek olan Siri'de aynı zamanda konum desteğiyle evinize geldiğinizi, arabanıza bindiğiniz gibi bilgilere sahip olacak. Ancak Google’ın Androi M üzerinde sunduğu Now on Tap özelliği daha fazlasını sunuyor ve daha umut verici.

Ses ile arama

Siri, iOS 9’da yüzde 40 oranında daha hatasız yanıt verecek. Siri ve Spotlight arama özelliği bir araya gelecek ve iOS üzerindeki aramalarınıza dair tüm sonuçlar daha akıllı bir şekilde sonuçlandırılacak. Bu özellik Android’de uzun süredir mevcut.1434114295_voice-search.jpg


Apple Music

Tarza ve o an ki ruh haline uygun seçilebilen şarkılara, albümlere ve müzik dünyasıyla ilgili tüm haberlere Apple Music sayesinde erişim sağlanabilecek. Apple Music'in en farklı yönü ise sanatçılarla hayranların bir araya gelinebilmesi olacak. Örneğin Tarkan’ın Apple Music'te resmi bir hesabının olduğu, en yeni şarkılarını ve demolarını paylaştığı bir kanalı olabilecek. Apple’ın yeni müzik servisinin benzer özellikleri Android’in Play Music ve aynı zamanda Spotify ve Deezer gibi üçüncü parti uygulamalarda mevcut.

1434114602_apple-music.jpg

 Yeni iOS klavye ve touchpad

iOS 9’da klavyede bazı iyileştirmeler yapıldı. Bunlardan en önemlisi bir trackpad olarak kullanabilme yeteneği oldu. Bu özellik ile sadece parmaklarınızı kaydırarak metin seçebiliyorsunuz. Ancak bu özellik BlackBerry Pasaport’un dokunmatik QWERTY klavyesinde de mevcut.


Çoklu görev özelliği

Apple iOS 9 ile birlikte çoklu görev özelliğini de getirdi. Samsung ve LG’nin uzun süredir phablet telefonlarında kullanıcılarına sunduğu bu özellik, sadece iPad üzerinde kullanılabilecek.

1434114695_multitasking.jpg

Düşük güç modu

Apple’ın iOS 9 ile birlikte sunduğu yeni düşük güç modu özelliği telefonunuza ekstra üç saate kadar enerji katacak. Dahası, bekleme ve diğer güç tüketimi optimizasyonları ile iPhone bir saatten fazla ekstra pil ömrü sunacak. Bu özellik te uzun süredir Android’de mevcut.

1434114720_low-power-mode.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.