Mobil

Android'in beklenen özelliği masaüstüne de gelebilir

Android işletim sisteminin yeni özelliklerinden biri olacak AirDrop benzeri Nearby Share, masaüstü bilgisayarlarla da kullanılabilecek.


Android ekosisteminde dosya alışverişi için bugüne kadar standart bir yöntem yoktu. Ancak Google'ın üzerinde çalıştığı ve telefonlar arasında dosya alışverişi sağlayacak Nearby Share özelliğinin bu sorunu ortadan kaldırması bekleniyor. Üstelik bu özellik sadece Android değil aynı zamanda bilgisayar ekosistemine de gelecek gibi görünüyor.

Android'in beklenen özelliği masaüstüne de gelebilir

XDA Developers sitesinin haberine göre Nearby Share özelliğinin Chrome üzerinde de çalışacağını gösteren bazı ipuçlarına ulaşıldı. Ancak bu özelliğin tarayıcı üzerinden nasıl çalışacağı şimdilik net değil. Ek olarak bu özelliğin nihai sürümde bulunmama ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Konuyla ilgili resmi bir açıklama olmadığı için bu konuda kesin olarak konuşmak zor.

Google'ın Android 10 sürümünden itibaren geliştirdiği bilinen Nearby Share özelliği, son dakika bir değişiklikle niahi sürümden çıkarılmıştı. Bu yüzden Android 10 işletim sisteminde bu özellik yer almıyordu. Yeni özelliğin halen geliştirilmekte olan Android 11 işletim sisteminde yer alıp almayacağı ise şimdilik net değil.

Nearby Share özelliğinin sadece Android ekosistemini değil bilgisayar desteği de sunması kullanıcılar için güzel bir seçenek olabilir. Şimdilik detayları belli olmayan yeni özelliğin farklı markalar tarafından sadece kendi telefonları ve bilgisayarları için sunulduğunu da belirtelim. Örneğin Huawei, kendi telefon ve bilgisayarlarında kullanılabilen Huawei Share özelliğine sahip. Honor markasının da kullanabildiği bu özellik sayesinde cihazlar arasında hızlı dosya transferi yapılabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.