Mobil

Androidli Nokia telefon neden ertelendi?

Nokia'nın Androidli akıllı telefon projesi neden ertelendi?

Androidli Nokia telefon neden ertelendi?

Son zamanlarda Nokia firmasının Normandy adlı bir Android akıllı telefon üzerinde çalıştığı haberleri gündemden düşmüyor. Bu haberlere ve sızan fotoğraflara rağmen Androidli Nokia akıllı telefon projesinin ertelendiği söyleniyor. Bunun nedeni olarak ise yaklaşan Microsoft'un Nokia'nın Cihazlar ve Servisler bölümünü satın alması olarak gösteriliyor.

1387976317_norm.png

Yine de Nokia’nın “N Projesi” hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Yeni gelen bilgilere göre Nokia, 2012 yılında Asha akıllı telefonları için işletim sistemi seçeneğine karar verirken, Swipe arayüzü ile birlikte Android işletim sistemi seçimler arasında yer alıyordu.

Webzine NokiaPowerUser sitesinin yayınladığı ve güvenilir kaynaklardan aldığını iddia ettiği bilgilere göre, Nokia orta ve düşük akıllı telefon pazarında önemli bir pay kapmayı düşündüğü Asha modellerinde Android işletim sistemi kullanmayı düşünüyordu. Hatta bu projede o kadar ileri gitti ki Egil Kvaleberg ve Peter Skillman liderliğindeki geliştiricilerden bir ekip kurdu. Ancak, Asha serisinin tutması ile Microsoft ile yapılan anlaşma sonucu piyasaya sürülen Windows Phone’lu Lumia modellerinde düşüş olacağı düşüncesiyle ertelendi. 2012 yılında başlayan bu projenin 2014 yılında tamamlanması bekleniyor.

Nokia mobil bölümünü Microsoft’a sattı ancak, Asha marka modelleri bu anlaşmanın dışında kalıyor. Yayınlanan raporda, 4 inç ekran, çift SIM özelliği ve RM-80 model numarası ile piyasaya cihaz sürüleceği söyleniyor. Bu yüzden büyük ihtimalle Androidli Nokia Asha modelelrini 2014’te görebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.