Mobil

App Store’daki uygulamalar hileyle böyle popüler hale getiriliyor!

App Store'da bulunan popüler uygulamalar hile yoluyla ön sıralara çıkarılabiliyor.


Mobil işletim sistemlerinin olmazsa olmazları arasında uygulama mağazaları yer alıyor. Kullandığı mobil platformda kullanıcı bir uygulama indireceği zaman genelde o uygulamanın ne kadar popüler veya "Ençok indirilenler" listesinde yer alıp almadığına dikkat ediyor.

Ancak uygulamanın popülaritesinin artması bazen doğal yollardan olmuyor. Uygulamanın geliştiricisi eğer isterse uygulamasını en popüler uygulamalar listesine sokabiliyor. Bu nasıl yapılıyor diye sorarsanız herşeyde olduğu gibi bununda bir yolu var. Neredeyse her elektronik cihazın kopyasını üreten Çinliler, bununda çaresini buldular.

1423226987_img20150206140801.jpg

TechInAsia sitesinde yayınlanan fotoğrafta, önünde yüzlerce iPhone bulunan bir kadın uygulamaları sürekli sil/yükle  tekrar işlemi uygulayarak istenilen uygulamanın en çok indirilenler listesine girmesini sağlıyor. İşlem farklı telefonlardan yapıldığı için sistem bunu gerçek bir işlem olarak algılıyor ve uygulamayı en fazla indirilenler arasında gösteriyor. Apple’ın indirme sayısını kötü amaçlı olarak kullananlara yaptırımı bulunuyor ancak, bunu tespit etmek oldukça zor.

Öte yandan uygulamasının üst sıralarda olmasını isteyen geliştirici bunun için yüksek miktarda ücret ödemesi gerekiyor. Habere göre bir uygulamayı "en iyi ücretsiz 10 uygulama" listesine sokmak isteyen geliştiricinin ödeyeceğe miktar 11 bin 200 dolar. Sürekli ilk 10 içerisinde kalmamın bedeli ise haftada 65 bin dolar. 

Bu durumun sadece iOS platformunda olduğunu söylemenin pekte etik olmayacağını düşünüyorum.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.