Mobil

Apple 12 kişiyi işten kovdu!

Teknoloji devi Apple, gelecek planları konusunda sızıntı yapmaya çalışan 12 çalışanını kovduğunu açıkladı.


Konu hakkında açıklamada bulunan Apple, ''iPhone X’in ayrıntılarını ifşa etmeye ve iOS 12’de mevcut özelliklerin iyileştirilmesine odaklanmak üzere bilgilerin yer aldığı belgeleri, sızdırmaya çalışanları kovmak durumunda kaldık. İşten kovulan bu insanların sadece işlerini kaybetmek ile kalmayacak, bunun yanında başka hiçbir yerde de iş bulamayacaklar. Yine kovulan ve tutuklanan kişiler federal suç hükmü ile hapis cezasına çarptırılabilir ve büyük para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler’’ dedi.

Bu, Apple'ın sızıntılar ile savaştığı ilk vaka değil. Geçtiğimiz yıl, Apple'ın çalışanlarından birinin kızı,  iPhone X'in bilgilerini suzdurduği için babasının kovulmasına sebebiyet vermişti. Yapılan bu sızıntıları ''harcanan emeklere zarar'' olarak gören Apple, bu tarz durumlarda her türlü aksiyonu almaya hazır olduklarını belirtiyor.

Yönetici Greg Joswiak'ın notu ile sona eren açıklamada Joswiak, “Herkes Apple'da elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşıyor - bu işte önemli olan 135 bin kişinin birlikte neler yaptıkları ve yaratılan çalışmalar. Bu katkıları onurlandırmak için en iyi yol, sızıntı değildir." sözleri ile çalışanlarına küçük bir uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.