Mobil

Apple A7, Çip üreticilerini korkuttu!

Apple, 64bit'lik A7 işlemcisi ile Çip üreticileri arasında paniğe yol açtı.


Mobil teknoloji üreticilerinin başında yer alan Amerika menşeili Apple firması iPhone 5S ile birlikte tanıttığı A7 işlemcisi çoğu eleştirmenler tarafından başarı olarak belirtilirken diğer eleştirmenlerce boş bir hamle olarak görülmüştü. Dan Lyons'un blogu HubSpot'a göre A7 işlemcisinin etkileri yüksek olmuş. A7'nin beklenmedik zamanda ortaya çıkması, Qualcomm gibi önemli bir üreticinin de dahil olduğu çip üreticileri arasında paniğe sebep olmuştu.

Apple'nin 64 bitlik A7'sinin tüm gücünü göstermesi şimdilik pek mümkün görünmüyor. Çünkü bunun için 64 bitlik uygulamalar gerekli, ancak esas büyük olay ise Apple'ın A7 ile piyasayı şekillendirmiş olmasında yatıyor. A7'nin tanıtımından sonra mobil dünyada 64 bit rüzgarları esmeye başladı. Samsung ve diğer önemli üreticilerin yeni amiral gemilerinde 64 bitlik işlemciye yer verebileceği belirtiliyor.

1387464016_img20131219162108.jpg

A7 işlemcisi şaşırtıcı olsa da, Apple yonga seti konusundaki çalışmasında ne kadar başarılı olduğunu daha önce A6 işlemcisiyle göstermişti. A6'da ARM Cortex-A9 ve A15'in karışımı özel bir mimari yer alıyordu. A6'da ARMv7s komut seti kullanılırken, A7'de ise ARMv8-A kullanıldı. Kimilerine göre melez tasarımlı A6 ve 64 bit A7 asıl planın ilk adımları olarak düşünülüyor. 

Apple'ın gerçek sıçramayı ise A8'de yapacağı öngörülmekle birlikte Çip savaşlarının olanca hızıyla devam edeceği ve kazananın kim olacağı merak konusu olmuş durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.