Mobil

Apple'ın başı dertte! Şimdi ne olacak?

Epic Games ile Apple'ın arası açılmaya devam ediyor. Epic Games, şimdi de Apple'a kendi ülkesi Amerika'da antitröst davası açtığını açıkladı.

Apple'ın başı dertte! Şimdi ne olacak?

Apple ile Epic Games'in arası Fortnite yüzünden açılmış ve oyun App Store'dan kaldırılmıştı. Epic Games önceden kabul ettiği App Store kurallarını ihlal ederek kendi mağazası üzerinden oyun içi para satmaya çalışmıştı. Bu olaya kesinlikle karşı çıkan Apple, Fortnite'ı App Store'dan kaldırmıştı. Bu süreçte Epic Games, bir çok kez Apple'a karşı dava açmıştı.

Apple'a karşı mücadelesine devam eden Epic Games, bu kez Avrupa Komisyonu'nun Rekabet Genel Müdürlüğü'ne bir antitröst davası açtı. Epic Games Apple'ın rekabete aykırı ve serbest pazara zarar veren bir davranış sergilediğini iddia etti. Epic Games, daha önce ABD, Avustralya ve Birleşik Krallık'ta benzer iddialar nedeniyle Apple aleyhine dava açmıştı.

Epic Games, Apple'ın App Store politikalarını ihlal ettiği için Fortnite uygulamasını mağazadan kaldırdığı Ağustos 2020'de ilk olarak Apple'a dava açtı. Epic Games, Fortnite iOS uygulamasında Apple'ın yüzde 30 uygulama mağazası kesintisini atlayacak alternatif bir ödeme şekli sunmaya çalıştı. Ancak Apple, uygulamayı kaldırarak bunu engellemişti.

Epic Games

Epic Games, Apple'ın rekabete aykırı olduğunu ve uygulama alanında bir tekel gibi davrandığını iddia ederek hemen bir dava açtı. ABD, İngiltere ve Avustralya'daki davalarında tazminat talep ederken, AB'deki dava yalnızca Apple’ın rekabete aykırı davranışını ele almaya ve tüm oyuncular için adil erişime sahip bir pazar kurmaya çalışıyor.

Epic Games'in kurucusu ve CEO'su Tim Sweeney; "Burada söz konusu olan, mobil platformların geleceği. Tüketiciler, kendi seçtikleri kaynaklardan uygulama yükleme hakkına sahiptir ve geliştiriciler, adil bir pazarda rekabet etme hakkına sahiptir. Boşta durmayacağız ve Apple'ın platform hakimiyetini, bir dijital oyun alanının ne olması gerektiğini kontrol etmek için kullanmasına izin vermeyeceğiz. Mağazalar ve uygulama içi ödeme işlemleri arasındaki rekabet eksikliğinden dolayı yüksek fiyatlar ödeyen tüketiciler için kötüdür. Geçim kaynakları genellikle Apple'ın iOS platformunda kime ve hangi şartlara izin vereceği konusunda tamamen takdirine bağlı olan geliştiriciler için kötüdür." ifadesini kullandı.

Yorumlar
EDİP
SENİ TÜM KALBİMLE DESTEKLİYORUM EPİK GEYMS... VE SANA SONSUZ MİNNETTARLIĞIMI SUNARIM Kİ... SAYENDE BİRAZ PARA KAZANDIM... VE ÇOĞU ÜMSENİN YPAMADIKLARINI SENİN YAZILIMLARINLA YAPTIM... ÜCRETSİZ VE MUHTEEM YAZILIMLARIN İÇİN TEKRAR TEŞEKÜR EDERİM...
Cevapla
ne varki
manyak fortnite dava açsında apple durur mu hı durur mu.bence durmaz çünlü apple de para bol akılınca hava atıyor
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
LAN VAR YA, KESİN BU DAVAYI O LANET OLASI ÇİN'Lİ XİAOMİ BOZUNTUSU AÇMIŞTIR. KESİN AMA BAŞARISIZ OLACAK. ÇÜNKÜ APPLE VE HONOR'UN ARKASINDA BİZ VARIZ (ABD🇺🇲, ALMANYA🇩🇪, KARDEŞ ÜLKE İTALYA🇮🇹, FRANSA🇨🇵, CAN KARDEŞ ÜLKE TÜRKİYE🇹🇷, BİZ🇬🇧, DİĞER CAN KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN, KARDEŞ ÜLKE HIRVATİSTAN🇭🇷, KARDEŞ ÜLKE İSPANYA🇪🇦), YANİ O LANET OLASI ÇİN'LİLER (XİAOMİ, HUAWEI, REALME VE OPPO'NUN) HİÇ ŞANSI YOK. HEPSİ BİRLİKTE YERİN DİBİNE, DÜNYA KRALI APPLE VE ALT MARKASI HONOR İSE ZİRVEYE.
Cevapla
fortnite
apple ın yaptığı çok büyük bir hata netlxden %0 kesinti alıyo aynı şekilde googledende ama fortnite isteyince haksız oluyo aç gözlü apple
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.